Byly doby, kdy jsme si nedovedli ani představit, že bychom dobrovolně snědli červa. V poslední době se však hmyz stává superpotravinou.
Podle vědců je totiž právě hmyz zdrojem potravy, která může nasytit nejen stále se rozrůstající lidstvo, ale také hospodářská zvířata. Tím by došlo ke snížení devastace přírody a dopadů klimatických změn, jak psal web Deník. Evropská unie od roku 2018 zařadila hmyz na seznam takzvaných nových potravin.
Trochu jiné máslo
Hmyz by mohl být také místo masa zdrojem bílkovin. Víte od nás, že právě maso je důležitou součástí jídelníčku mnoha lidí. Například v roce 2020 snědl každý Čech v průměru 84 kilogramů masa, přičemž nejoblíbenější bylo vepřové. Maso jí v Česku průměrně až 90 procent lidí. To je přitom daleko nad evropským průměrem, který je okolo 75 procent. Tato potravina ale také poslední dobou dost podražila.
Výjimkou není ani snaha Evropanů vyrábět z červů alternativu k máslu. Objevuje se však i spousta zavádějících informací. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se proto snaží na svém webu vše uvádět na pravou míru. Jak jsme psali výše, EU schválila několik nařízení, která povolují uvádění hmyzu na trh jako nové potraviny. Na evropském, a tedy i českém trhu však mohou být k dostání jen některé druhy a formy hmyzu.
Hmyzí potraviny v supermarketech
Hmyz se zatím nejvíce osvědčil ale právě u másla, a právě jeho napodobeninu se někteří snaží z červů vyrobit. Pokus vědců v Belgii ukázal, že pokud došlo z 25 procent k nahrazení másla tukem z larev, bylo hodnocení sušenek a koláčů u stovek dobrovolníků na nejvyšší úrovni. V některých zemích se navíc lidé nebrání ani přímé konzumaci hmyzu. Třeba ve Velké Británii si žákyně ve školní jídelně odhlasovaly podávání menu složeného ze cvrčků, červů a kobylek, jak psal web Seznam Zprávy.
Larvy obsahují vysoké množství proteinů a zdravých tuků. V porovnání s hospodářskými zvířaty se navíc zdá být chov hmyzu ekologičtější. Vědci z brněnské Mendelovy univerzity zkoušejí jeho přidávání do salámu a klobás, jak píše web Novinky. Výzkumníci testují použití prášku z cvrčků. Ukazuje se, že by mohl podstatně vylepšit výživovou hodnotu masných produktů. Do budoucna otestují hmyzí prášek i v pečivu. Zhruba do deseti let by měly být potraviny z něj v běžné nabídce supermarketů.