Uchováváte doma hotovost? Mít bokem nějaké peníze v hotovosti se zdá být dobrý nápad, ale přináší s sebou mnoho rizik.
Žijeme v době, kdy se technologie posouvá neustále dopředu, a to neuvěřitelnou rychlostí. Zatímco kdysi měl doma hotovost úplně každý, dnes už má většina lidí uložené peníze na bankovních účtech. I když jsme v redakci Událostí247 několikrát poukázali na to, že banky doporučují mít doma hotovost, z dlouhodobého hlediska se to vůbec nevyplatí. Navíc s jejím uchováváním v domácnosti se pojí hned několik rizik. Co tedy vlastně máme dělat?
Bezhotovostní platby
Mít doma hotovost bylo kdysi naprosto běžné, a to i s příchodem platebních karet. Postupem času se však popularita hotovosti začala vytrácet a dnes se najde stále méně lidí, kteří ji u sebe nosí, natož těch, kteří ji mají schovanou doma. Platby kartou zažily v Česku velký boom především v době covidové, kdy se spousta lidí chtěla vyhnout placení v hotovosti. Mnozí si například objednávali nákupy přímo před dveře a platili je kartou, aby se v rámci strachu o své zdraví vyhnuli kontaktu s kurýrem. Počet transakcí provedených kartou tak v průběhu let neustále rostl.
Jak uvádí Česká národní banka, v roce 2022 bylo provedeno celkem 1,5 miliardy transakcí kartou, zatímco o rok později to již bylo o 200 milionů více. No a v roce 2024, jen za první pololetí, jich bylo provedeno 915 milionů. Snížil se i počet výběrů z bankomatů, a to o desítky milionů.
Velký vliv na popularitu karetních plateb měla i rostoucí důvěra v digitální technologie. V dnešní době mnozí preferují platbu kartou, mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami. „Říká se, že technologie využívají pouze mladí, ale myslím si, že to není pravda. Je mi 50 a už dlouho platím telefonem. Nikdy jsem neměl rád přecpanou peněženku drobnými, vlastně jsem ji i nerad s sebou všude tahal. Teď mám klid a už s sebou netahám ani platební kartu. Vezmu jen telefon a všechno zaplatím s ním,“ řekl Událostem247 Radim K. z Hradce Králové.
Zájem o hotovost se pomalu vytrácí
Jak redakce Událostí247 zjistila, o klesajícím zájmu o hotovost psal i deník iDnes. Největší podíl bezhotovostních transakcí je především v Praze a velkých městech. Naopak v menších obcích a vesnicích se více platí hotovostí. Zde však musíme vzít v potaz nedostatečný počet platebních terminálů a tedy skutečnost, že většina obchodů zde bere pouze hotovost. Jak je to ale s uchováváním hotovosti doma? Banky nám přece doporučují, abychom nějakou měli bokem.
Fakt je takový, že i když máte hotovost okamžitě k dispozici, tento způsob ukládání peněz nese nemalá rizika. K těm největším patří krádež, rodinné konflikty a v neposlední řadě i ekonomická nevýhodnost. Peníze, které jsou doma, nepracují. Nejen že nezískáváte žádné úroky, ale kvůli inflaci jejich hodnota i kupní síla neustále klesá. Jejich uložení v investicích nebo spořicích účtech vám danou částku může výrazně navýšit.
No, skutečnost je taková, že nějaké ty peníze bychom doma mít měli – člověk přeci nikdy neví, co se může stát. Každopádně, ať už se rozhodnete jakkoliv, důležité je vždy zvážit rizika i výhody každého rozhodnutí. Hotovost má stále své místo, ale pro většinu lidí je bezpečnější a výhodnější využívat moderní finanční nástroje.
Schováváte si doma nějakou hotovost?


