Máte doma jednu z těchto starých věcí z ČSSR? Máte nárok na více než 1 000 000 Kč. Honem si to ověřte

Doba Československé socialistické republiky je sice dávno pryč. Některé předměty z těchto let jsou však mezi sběrateli mimořádně ceněné. Nemáte je doma i vy?

i Zdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že staré věci mohou mít velkou hodnotu psaly Události247 již dříve. Mnozí sběratelé jsou ochotni dát obrovské peníze třeba za staré plakáty nebo i obyčejné VHS kazety. Některé vzácné artefakty přitom můžete mít doma i vy. Ceněné jsou totiž také vybrané předměty z doby Československé socialistické republiky (ČSSR). Víte jaké?

Možná máte tyto staré věci doma i vy

Server TN například před časem informoval o prodeji tuzexových poukázek. Takzvané bony byly v době ČSSR nezbytné pro nakupování v Tuzexu, přičemž aby je člověk získal, bylo nutné je vyměnit za valuty, případně u veksláků neoficiálně za československé koruny, připomíná web Podnikatel. A právě toto zvláštní platidlo je mezi sběrateli velmi ceněné.

Spousta domácností má doma VHS kazety, které začínají mít obrovskou hodnotu. Reálné jsou i desítky tisíc korun za jednu

Pokud tuzexové poukázky doma máte i vy, pak je v žádném případě nevyhazujte. Zejména pokud jsou v dobrém stavu, mohou dosahovat obrovské hodnoty, často i stonásobky jejich původní ceny. Jak píše web TN, například 50haléřový bon, jehož výchozí cena byla v dražbě stanovena na 10 tisíc korun, se nakonec prodal za ohromující částku 1 260 000 korun.

Ceněné jsou i další artefakty z doby ČSSR

Nejen bony vám mohou vydělat pořádné jmění. Mezi sběrateli jsou ceněné také vybrané staré mince. Server Peníze píše například o stokorunové bankovce s obrázkem dělníka a družstevnice, se kterou Čechoslováci platili v letech 1962 až 1993. Před dvěma lety ji bylo možné prodat za částky okolo 1500 až 8 tisíc korun.  

iZdroj fotografie: Schlaghecken Josef / Creative Commons / CC0
Nejenom bankovky, ale i některé mince mají astronomickou hodnotu

Podobnou částku lze pak získat i za další bankovky z doby ČSSR. Třeba padesátikoruna z let 1961 až 1991 s obrázkem vojáka Rudé armády se předloni dražila za částky kolem tisíce až 3 tisíce korun. Pokud by však byla v perfektním stavu, byli by za ni sběratelé ochotni zaplatit až 30 tisíc korun, dodává server Peníze. Dobře se tedy podívejte, zda náhodou některou z věcí nemáte doma i vy.  

Máte doma nějaké pozůstatky z doby ČSSR? Napište nám o tom do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články