Máte na půdě, či ve sklepě tenhle nenápadný plakát? Dostanete za něj neuvěřitelných 11 700 000 Kč. Honem se podívejte

Máte doma staré plakáty? Pak se běžte přesvědčit, zda se nejedná o vzácné kousky. Jejich cena může být klidně v řádech statisíců korun.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Plakáty byly zejména dříve naprosto běžnou součástí života lidí. Díky nim se dozvídali o nejrůznějších akcích či důležitých událostech. A ačkoli v dnešní době již papírové plakáty pomalu nahrazují sociální sítě a internet, stále na ně můžete narazit v každém českém městě. Napadlo by vás ale, že některé z nich mohou mít obrovskou hodnotu? Pokud jste je dříve sbírali a nyní vám leží na půdě si ve sklepě, pak se dobře podívejte, zda mimořádně cenný plakát náhodou nevyvlastníte i vy.

Tento nenápadný plakát prodáte za velké peníze

Plakáty byly sice původně vytvořené jako dočasné reklamní nebo informační materiály. S časem se ale některé stávají ceněnými sběratelskými předměty. „Třeba některé zajímavější filmové plakáty velikosti A1, které se ke mně dostávají, se pohybují v ceně do 20 tisíc korun. Ty dražší kousky pak můžou mít až stotisícovou hodnotu,“ uvedl pro web Aktuálně restaurátor Ondřej Zatloukal.

iZdroj fotografie: Petr Vilgus/ Creative Commons / CC-BY-SA
V dnešní době se již ve veřejném prostoru nevyskytuje tolik plakátů, jako dřív

Vůbec nejdražší český plakát pak dosahuje ještě daleko vyšších částek. Jedná se o plakát k americkému filmu King Kong a jeho cena je podle Zatloukala 400 až 500 tisíc dolarů, jak uvedl pro server Aktuálně. To je v přepočtu na českou měnu zhruba 9,3 až 11,7 milionů korun. V celosvětovém kontextu se však najdou případy ještě daleko vyšších částek.

V zahraničí se prodaly plakáty za miliony dolarů

Web ČT24 v minulosti informoval o americké sbírce více než 100 let starých plakátů. Její hodnota se pohybuje v neuvěřitelných částkách – podle tehdejších odhadů klidně i kolem 6 milionů dolarů, tedy více než 140 milionů korun. A velmi ceněné mohou být i výtvory českých umělců. Třeba hodnota sbírky plakátů a dalších děl Alfonse Muchy by podle odhadů mohla být až 300 milionů korun, dodává web Seznam Zprávy.

Spousta domácností má doma VHS kazety, které začínají mít obrovskou hodnotu. Reálné jsou i desítky tisíc korun za jednu

Rozhodně se přitom nejedná jen o koníček sběratelů. Ceněný plakát můžete mít na půdě či ve sklepě klidně i vy. A kdyby náhodou ne plakát tak jiný ze vzácných artefaktů. Události247 například v minulosti psaly o mimořádně hodnotných VHS kazetách nebo porcelánu. A web Aktuálně pak zmiňuje také stará vydání časopisu Čtyřlístek. „Jejich cena jde pořád nahoru. Pokud vím, tak číslo jedna z roku 1969, tak dobrý stav tohoto komiksu se pohybuje kolem 50 tisíc korun,“ dodal Zatloukal.

Sbírali jste v dětství plakáty? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články