Máte doma tento starý nábytek? Za žádných okolností ho nevyhazujte, má astronomickou hodnotu. Možná jste boháči a ani o tom nevíte

Nábytek nemusí mít pouze praktickou a estetickou funkci. Může být také uchovatelem hodnoty a skvělou investicí. Nemáte doma skryté bohatství v podobě křesla či skříně i vy?

i Zdroj fotografie: Palickap/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

To, že mnohé staré věci mohou mít velkou hodnotu není žádná novinka. Události247 takto v minulosti psaly například o tom, že bohatství se skrývá třeba v některých mincích a bankovkách, porcelánovém nádobí nebo VHS kazetách. Napadlo by vás ale, že velkou hodnotu může mít i starý nábytek? Možná i vy jste díky němu boháči, a ani o tom nevíte. Rozhodně tedy stará křesla či stoly nevyhazujte, dokud se nepřesvědčíte, zda se nejedná o hodnotné kousky.

Nemáte nějaký takový nábytek doma i vy?

Většina lidí je zvyklá starý nábytek jednoduše vyhazovat do sběrného dvora či spálit. To ale nemusí být to nejlepší rozhodnutí. Některé unikátní kusy starožitného nábytku, jako jsou skříně, komody, stoly nebo židle mohou mít totiž pro sběratele obrovskou hodnotu. Vy se tak můžete zbavit nepotřebných kusů a ještě na tom vydělat.

Máte doma tohle porcelánové nádobí? V žádném případě ho nevyhazujte. Máte nárok na více než 1 000 000 Kč

Ptáte se, jak poznat, že máte cenný nábytek? Podle právní definice se za starožitnosti považují předměty vyrobené před rokem 1945, píše web iReceptář. Hodnotné ale mohou být i daleko mladší kousky. Roli v tom totiž hrají i trendy ve sběratelství a aktuální preference, které se s časem proměňují.

Co má vliv na výslednou cenu?

Samozřejmě, ne vše, co je staré, je automaticky ceněné. Hodně záleží na stavu dané věci. „Například zrestaurovaná smrková barokní postel s intarziemi může stát kolem sto tisíc a další ve stylu art deco z laťovky, kterou restaurování teprve čeká, se prodává za pár tisíc,“ uvádí pro příklad server Dům a zahrada.

iZdroj fotografie: Tusiman / Creative Commons / CC-BY-SA
Starožitný nábytek máte možná na chalupě či na půdě i vy

Hodnotu však mohou navýšit i jiné faktory. Podle webu Dům a zahrada lze říct, že obecně má vysokou hodnotu nábytek, který pochází z dílen vyhlášených výrobců či se jedná o limitované edice. Příkladem je nábytek od známého návrháře Jindřicha Halabaly. „Jeho cena se dnes pohybuje v řádech nižších desítek tisíc korun, u některých – vzácnějších – kousků se ceny šplhají i výše,“ napsal loni web Lidovky.

Máte či měli jste doma nějaký vzácný kus nábytku? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články