Máte na autě špatný typ SPZ? Policie za to momentálně uděluje pokutu 10 000 Kč a bere na 1 rok řidičský průkaz

Věděli jste, že registrační značka na vašem autě nepatří vám, ale je majetkem státu? Proto se o ni musíte starat a nijak ji neničit.

i Zdroj fotografie: Mojmir Churavy/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O tom, že za SPZ mohou řidiči v určitých případech dostat mastnou pokutu, psaly Události247 již v minulosti. Policisté trestají řidiče v třeba případech, že poznávací značka na jejich voze je zakrytá špínou nebo sněhem. Zakázané je také polepování značky různými nálepkami.

Co na SPZ rozhodně být nemá

Kromě samotného nápisu na značce, který se skládá z čísel a písmen, jsou na SPZ také další důležité věci. Konkrétně na ni čeští řidiči najdou znak Evropské unie, písmena CZ značící český původ značky a také nálepku červeného šestiúhelníku, který znázorňuje platnost technické prohlídky silničního vozidla, jak psaly Události247 již dříve. Platnou STK musí mít ze zákona každé auto. V opačném případě může policie zakázat další jízdu.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Pokutu mohou policisté udělit i za zašpiněnou, tudíž nečitelnou registrační značku

Státní poznávací značka nesmí být jakkoli upravována. Týká se to i nejrůznějších nálepek, které si řidiči na značky s oblibou lepí. Události247 již dříve informovaly o tom, že časté jsou zejména nálepky českého lva či dalších symbolů, kterými motoristé přelepují znak Evropské unie. Mnozí tím chtějí vyjádřit svůj názor, například nesouhlas s EU. Ne všichni už ale ví, že se jedná o přestupek, za který je policisté mohou náležitě potrestat.

Značku vám mohou i zabavit 

Řidiči, kteří přelepují znak Evropské unie, riskují, že dostanou pokutu. Ta se pohybuje v rozmezí od pěti do deseti tisíc korun. Hrozí také zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok, připomíná web ITTB. Šoféři, kterých se to týká, tvrdí, že čitelnost značky přece není narušena. „Mám to na své značce taky nalepeno. Když už nezmůžu nic s tím, co se u nás ve státě děje, tak proč to nevyjádřit alespoň takto? Ničemu to přece nevadí,“ řekl Událostem247 pan Josef z Mohelnice.

Máte na autě tuto SPZ? Čeká vás brutální pokuta 10 000 Kč a zákaz řízení na 1 rok. Policie je nelítostná

Pan Josef se však velice plete. Zákon totiž hovoří jasně: jakákoli úprava státní poznávací značky je zakázána. Kromě pokuty je možné taky zabavení registrační značky, což znamená, že vozidlo už nadále nemůže být v provozu. Pan Josef by si měl také uvědomit, že samolepka na značce auta nezmění politickou situaci a že kromě vysoké pokuty riskuje také zákaz řízení.

Věděli jste o tom, že za různé nálepky a samolepky na SPZ hrozí pokuta? Dejte nám vědět v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články