Nejen vysoká rychlost či nerespektování dopravních značek může řidiče přijít draho. Pokutu lze v některých případech dostat i kvůli SPZ. Víme, na co si dát pozor, aby se vám to nestalo.
Pokuta hrozí řidičům za ledasco. Vedle klasických přestupků jako je překročení maximální povolené rychlosti, porušení zákazu vjezdu nebo nedání přednosti v jízdě jsou zde pak také přestupky, o nichž někteří motoristé možná ani neví. Týkají se SPZ. A tresty za ně jsou velmi přísné. Pokud máte na autě problematickou poznávací značku i vy, hrozí vám pokuta až 10 tisíc korun a k tomu můžete přijít také o řidičák.
SPZ musí být dobře vidět
Pokud bychom celý problém chtěli shrnout do pár slov, pak spočívá v tom, že SZP musí být za všech okolností dobře čitelná a rozpoznatelná. Jinak řidič spáchá přestupek nazvaný Vozidlo se zakrytou, upravenou nebo nečitelnou SPZ. Tímto přestupkem se myslí „řízení vozidla, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost“, uvádí web 12 bodů.
Za porušení tohoto nařízení pak řidičům hrozí pokuta 5 až 10 tisíc a k tomu zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Možností, jak toto pravidlo porušit je přitom celá řada. Události247 například v minulosti psaly o tom, že problematická může být jízda se špinavou či zasněženou poznávací značkou. To ale zdaleka není ten jediný způsob, jak se kvůli SPZ dostat do křížku s policií.
Nálepkám se vyhněte obloukem
Jak informuje web Autosalon, někteří motoristé pomocí poznávacích značek vyjadřují svůj nesouhlas s Evropskou unií. Ptáte se jak? Jednoduše si znak EU přelepí vlastní samolepkou, třeba s obrazem českého lva. Lidé by si však měli dát na tuto věc velký pozor. Někteří zastánci tohoto nápadu sice budou možná tvrdit, že je to v pořádku. Podle všeho se ale jedná o přestupek, který mohou policisté náležitě potrestat. Ačkoli není přelepena samotná identifikace vozidla, jedná se o neschválenou nálepku, která na SPZ jednoduše nemá co dělat.
V čem konkrétně je přelepování symbolu EU na SPZ problematické před časem popsal i advokát specializující se na dopravní právo Michal Dlabola. „Situace je taková, že do registrační značky by se nemělo zasahovat, měla by být na vozidle v provedení, ve kterém byla vydána příslušným obecním úřadem,“ uvedl pro web iRozhlas. Tato zdánlivě nenápadná a levná úprava SPZ tak může řidiče přijít pěkně draho a způsobit jim pořádné komplikace.