Máte na autě tuto registrační značku? Dostanete pokutu 10 000 Kč a na 1 rok vám vezmou řidičák. Policie se s vámi párat nebude

Pořídit si SPZ jakou chcete není v dnešní době problém. Může na ní být třeba vaše jméno. Existují však i značky, které mít na autě nesmíte.

i Zdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Registrační značky na autech mohou vyjadřovat názory jejich majitelů. Pokud však třeba klasické modro-bílé SPZ některým šoférům nestačí a zdobí si je po svém, mohou se dostat do křížku se zákonem. Například když se jim už nelíbí modrý proužek s označením CZ a Evropské unie a jeho barvu změní většinou na černou, jak jsme na Událostech247 psali už dříve.

Odmítají Českou republiku

Policie řeší také neplatné registrační značky hnutí, které odmítá příslušnost k České republice. Tito lidé věří, že jsou pravými Slovany, což je podle nich národ vytvořený dvěma modrofialovými lidskými rody z vesmíru. Česká republika je podle nich jen falešná korporátní společnost, se kterou odmítají mít cokoliv společného. Psal o tom web TN. Jejich registrační značky obsahují jména a symboly rodů. 

Kdo má tohle na své SPZ, tomu hrozí vězení. Policie už rozjela rozsáhlé kontroly všech registračních značek

Někteří příznivci hnutí mají dokonce falešné doklady, nejen k vozidlu, ale také své osobní. Podobný případ řešili třeba policisté na Chudimsku. Nejprve je zaujala registrační značka vozu s písmeny ARITA DIRI I. Žena navíc předložila podivně vyhlížející „doklady a mluvila zcela nesmyslně. Informoval o tom web iDnes. Jediným platným dokladem, který měla žena u sebe, bylo pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Údaje z předložených dokladů ale nebyly v žádné evidenci.

SPZ je majetkem státu

Řidičce hrozí ve správním řízení pokuta až 10 tisíc korun a zákaz činnosti až na jeden rok. Co bylo příčinou jejího nezvyklého chování, zatím není jasné. Je však možné, že jde právě o členku sekty, které neuznává současné zákony a vyzývá své sympatizanty, aby přestali používat svoji oficiální identitu a dává jim i návod, jak se prokazovat například úředníkům či policii, píše dále iDnes. 

iZdroj fotografie: Jiří Erben / Creative Commons / CC-BY-SA
Registrační značky na autech jsou majetkem státu

Nechápu tyhle alternativní lidi a už vůbec ne ty, kteří se k nim přidají,“ řekl Událostem247 pan Michal z Hodonína. Registrační značka se podobně jako třeba cestovní pas po vydání nestává majetkem vlastníka vozu, ale i nadále patří státu. „Další jízda vozidlem s upravenou značkou samozřejmě není možná také proto, že policisté ji na místě zabaví jako důkazní materiál,“ uvedl už dříve policejní mluvčí David Schön.

Co si o tom všem myslíte vy? Dejte nám váš názor vědět dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články