EU zakázala jeden typ pneumatik. Na autě nesmí být, jinak to začne okamžitě řešit policie

6V některých státech začne již za několik měsíců platit zákaz některých typů pneumatik. Kdo je na autě bude mít, vyslouží si mastnou pokutu.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Zima je definitivně pryč a většina řidičů tak již nejspíš přezouvá pneumatiky ze zimních na letní. Jak již dříve informovaly Události247, podle zákona by motoristé měli mít zimní pneumatiky od 1. listopadu do 31. března. Ti, kteří si své zimní gumy uskladnili a plánují je opět obou příští sezónu, by se však měli přesvědčit, jaký typ pneumatik mají. Některé totiž budou příští zimu v určitých zemích zakázané.

Tyto pneumatiky už příští rok nebudou zimní

Jedná se o gumy s označením M+S. To je zkratka anglických slov mud a snow, jak vysvětluje server Pneumatiky. Tyto gumy jsou sice určeny i pro jízdu v nízkých teplotách či na sněhu, avšak nemají tak dobré bezpečnostní vlastnosti jako zimní gumy 3PMSF. A to jsou důvody, proč ne všude pneumatiky M+S považují za plnohodnotné zimní.

Za klasické zimní pneumatiky bude policie nově rozdávat brutální pokuty. Rychle zjistěte, zda nemusíte náhodou přezout i vy

Události247 již dříve psaly o tom, že tyto pneumatiky nebudou od příští zimy akceptovány třeba na Slovensku. Policisté budou při kontrolách vyžadovat, aby měli motoristé na svém voze pneumatiky s alpským symbolem, tedy s označením 3PMSF. Kdo pravidlo poruší, tomu může hrozit pokuta až do výše 40 eur, tedy zhruba tisíc korun.

Nejen na Slovensku řidiči s těmito gumami nepochodí

Jak píše web Autosalon, od příští sezóny, konkrétně od 1. října nebudou tyto pneumatiky pro zimní období uznávané ani v Německu. A ignorování tohoto nařízení se skutečně nevyplatí. Jak totiž dodává server Autoforum, němečtí policisté budou za tento prohřešek moci udělit pokutu až 60 eur. A v případě, že by se auto s nevhodnými gumami stalo překážkou provozu, může být sankce i dvojnásobná.

iZdroj fotografie: Bazi / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé zimní pneumatiky už ve vybraných státech v zimě nebudou dostatečné

Důvodem této novinky je již dříve přijaté nařízení Evropské unie, podle kterého už od příští zimy pneumatiky s označením M+S nebudou považovány za zimní. Evidentně se tímto pravidlem však zdaleka ne všechny země EU řídí tak důsledně, jako Německo. Například podle českých úřadů je totiž typ pneumatik čistě národní úprava, do které by EU neměla zasahovat, jak dále píše web Autosalon. A tuzemské ministerstvo dopravy zatím o žádné změně neuvažuje.

České řidiče, kteří v zimě do zahraničí nevyráží, tak naštěstí žádné změny nečekají. I nadále má v tuzemsku platit pravidlo, že řidiči mohou mít v zimě pneumatiky s označením M+S. Je však možné, že v budoucnu podobná změna nastane i v Česku, a tak kdo si již nyní pořídí kvalitnější gumy s alpským symbolem, bude o krok napřed.

Jaké zimní pneumatiky používáte vy? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články