Za klasické zimní pneumatiky bude policie nově rozdávat brutální pokuty. Rychle zjistěte, zda nemusíte náhodou přezout i vy

Zimní pneumatiky má na svém voze v těchto měsících asi každý řidič. Již brzy však budou některé modely těchto pneumatik nedostatečné.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

To, že od 1. listopadu do 31. března musí mít řidiči v případě, že je na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy povinně přezuto na zimní pneumatiky je známá věc. Pravidelně o tom informují i Události247. O čem už se ale tolik nemluví je fakt, že i mezi zimními pneumatikami existují značné rozdíly.

Ne všechny zimní pneumatiky budou povoleny

Každá pneumatika nese určité označení. A některé už brzy nebudou akceptované. Zatímco v Česku stačí mít méně kvalitní pneumatiky M+S, v sousedním Slovensku se rozhodli přitvrdit. Jak píše web Autosalon, od příští zimní sezony bude třeba mít pneumatiky s alpským symbolem. Kromě písmen M+S tak tyto gumy na sobě zároveň mají obrázek tři horských vrcholků se sněhovou vločkou.

iZdroj fotografie: Arizonaman1/ Creative Commons / CC-BY-SA
Příští zimu již Slováci budou muset mít přezuty kvalitnější zimní pneu

Ptáte se, jaký je mezi nimi rozdíl? Pneumatiky s alpským symbolem, jež lze poznat také podle označení 3PMSF prošly přísnějšími testy na jízdní vlastnosti v zimním období. Podle webu Pneumatiky jsou díky tomu „mnohem bezpečnější s o 25% lepší trakcí než referenční pneumatiky“.

Porušení nařízení se nevyplatí

Vzhledem k tomu, že gumy 3PMSF jsou kvalitnější a bezpečnější, je i v zájmu řidičů, aby je využívali. V případě, že by však slovenští motoristé příští zimu přesto tyto pneumatiky neměli přezuty, hrozí jim nemalé pouty. Konkrétně je tento prohřešek může stát až 40 eur, což v přepočtu činí zhruba 990 korun, píše dále web Autosalon.

Češi se sice sankcí obávat nemusí. Jak pro web Autosalon uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka: V Česku se zatím nic nemění, tudíž stačí pneumatiky se zkratkou M+S.“ Pakliže by se ale příští zimu vydali do sousedního Slovenska například na lyžařskou dovolenou, měli by si lidé vše raději důkladně prověřit a ujistit se, že mají přezuto v souladu s tamními zákony.

Jaký typ zimních pneumatik máte na autě vy? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články