Máte na půdě, či ve sklepě starý nábytek po babičce? Nevyhazujte ho, máte díky tomu nárok na 100 000 Kč a víc

O tom, že starší věci mohou časem získávat na hodnotě, jsme na Událostech247 informovali několikrát. Většina těchto pokladů se skrývá na půdě nebo ve sklepě.

i Zdroj fotografie: Palickap / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Vášniví sběratelé jsou ochotni dát obrovské peníze třeba za staré plakáty nebo i obyčejné VHS kazety. Rekord v Česku drží animovaný film Akira s českým dabingem. Sběratelé jeho cenu vyhnali na 5500 korun. Cena některých VHS však může být ještě mnohem vyšší. Sběratel na internetu například nabízel za videokazetu s filmem Honba za pokladem z roku 1990 s českým dabingem 30 tisíc korun.

Starý nábytek nevyhazujte

Víte od nás, že mezi sběrateli jsou ceněné také vybrané staré mince. Například stokorunová bankovka s obrázkem dělníka a družstevnice, se kterou Čechoslováci platili v letech 1962 až 1993. Před dvěma lety ji bylo možné prodat za částky okolo 1500 až 8 tisíc korun. Podobnou částku je však možné získat i za další bankovky z doby ČSSR. Třeba padesátikoruna z let 1961 až 1991 s obrázkem vojáka Rudé armády se před dvěma roky dražila za částky až 3 000 korun.

iZdroj fotografie: Tusiman / Creative Commons / CC-BY-SA
Některé starší kusy nábytku jsou u sběratelů obzvlášť žádané

Velmi žádaný je také starší nábytek, například v bruselském stylu, který zná většina z nás z dětství, jak Události247 psaly už dříve. Na portálu Sbazar se obývací pokoj v tomto designu ze 60. let prodává i za 15 tisíc korun. V kurzu jsou také křesla, kterým se říká Halabala. Když jsou zrestaurovaná, jejich hodnota se šplhá do desítek tisíc korun. Vyznačují se oblými podpěrkami na ruce a spadají do retro stylu.

Křesla, která vám vydělají jmění

Jindřich Halabala byl nábytkový návrhář, Jindřich Halabala, který ovlivnil vzhled meziválečných a poválečných domácností. V letech 1935 až 1955 navrhl celou řadu stolů, židlí, komod a příborníků. Největší oblibu získaly jeho židle H 79 s rámy z ohýbaných ocelových trubek a právě i výše zmiňované křeslo typu H 269. Jsou totiž velmi pohodlné a jejich design je opravdu nadčasový.

Máte na půdě, či ve sklepě tenhle nenápadný plakát? Dostanete za něj neuvěřitelných 11 700 000 Kč. Honem se podívejte

Nedá se samozřejmě počítat s tím, že po těch letech budou v top stavu, ale pokud projdou renovací, dají se prodat za opravdu hezkou cenu. Stačí se podívat například na web Etsy, kde takových unikátních kousků najdete hned několik. Třeba dvojice křesel se stolkem se tam prodává za 8 500 euro, což je v přepočtu asi 221 tisíc korun. Za podobnou cenu se prodávají i další dvojice křesel typu Halabala. „Máme tato křesla na chatě, ale nenapadlo mě, jak mohou být cenná,“ řekla Událostem247 pani Iva z Přelouče.

Našli jste doma někdy něco vzácného a hodnotného?

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články