Máte na půdě nebo ve sklepě jednu z těchto starých věcí? Mají obrovskou hodnotu, dostanete za ně balík peněz

To, že občas můžeme doma najít velké poklady, už od nás víte. Určitě se nevyplatí hned „staré krámy“ vyhazovat.

i Zdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Půdy a sklepy mohou ukrývat skutečné poklady. I když na první pohled často desítky let neuklízené prostory plné prachu a pavučin moc vábně nevypadají, při podrobnějším zkoumání vás možná překvapí, jaké vzácnosti tam můžete najít. Upozornili jsme na to, že každý, kdo nějakou cennou věc objeví, pak může při jejím prodeji doslova pohádkově zbohatnout.

Staré věci se vyplatí bezmyšlenkovitě nevyhazovat

To, co někteří mohou považovat za staré krámy, může přitom mít velkou hodnotu. Důvodem je vzácnost dané věci. Příkladem jsou třeba VHS kazety, jejichž hodnota může být i v desítkách tisíc korun, jak před časem psaly Události247. Podobně mohou být ceněné také staré hudební nástroje. Především pak ty v obzvlášť zachovalém stavu nebo pokud jsou od známého výrobce. Hodnotu však mohou mít i obyčejné časopisy.

Ihned se podívejte na půdu a do sklepa: Každý, kdo tam má některou z těchto věcí, je milionář. I vy?

Zatímco dříve jsme je nosili do sběru nebo se s nimi dalo dobře zatopit v kamnech, dnes by je měli lidé raději dobře schraňovat. Jak jsme na Událostech247 upozornili, týká se to sérií kultovních časopisů, a to nejen zahraničních, ale i těch tradičních českých. Typické jsou Rychlé šípy nebo legendární Čtyřlístek. První číslo tohoto oblíbeného dětského časopisu z roku 1969 se na prodejním portálu Aukro vydražilo za téměř 37 tisíc korun.

Hitem jsou staré kufry

Cenné mohou být také staré těžké kufry bez koleček. Pokud jsou v dobrém stavu, jejich cena se může pohybovat od několika stovek do několika tisíc. Na Aukru se třeba dá takový kožený kufr koupit za necelé 4000 korun. Na webu Sbazar pak kožený kufr bez koleček seženete za 1200 korun. „Tak to jsem měla vědět dřív. Měli jsme doma roky takový vínový kufr, se kterým jsme jezdili na dovolenou a já na tábor. Před pár lety jsem ho už vyhodila,“ směje se paní Jarka.

iZdroj fotografie: Ajaysivan / Creative Commons / CC-BY-SA
Na půdě se dá najít spousta věci, které mají vysokou hodnotu

Obrovskou cenu může mít také třeba starý globus. Na webu Sběratelství a umění je takový kousek z roku 1899 k mání za necelých 24 tisíc korun. Globus z roku 1921 pak seženete za 7400 korun. Vydělat se dá i na vzácných zlatých dámských kapesních hodinkách s diamanty, které někdo prodává na Aukru za 10 tisíc korun. Až se vám tedy někdy naskytne příležitost a dostanete se k nějakým starým kouskům, než je začnete likvidovat, raději si ověřte, že se opravdu jedná jen o bezcenný krám. 

Našli jste doma někdy něco vzácného? Podělte se s námi o vaše zkušenost dole v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články