Mít zahradu znamená dodržovat desítky pravidel, vyhlášek a zákonů. Kdo poruší byť jediný, může skončit s vysokou pokutou.
Každý majitel zahrady si moc dobře uvědomuje, že vlastnit ji a starat se o ni není žádná sranda. Ba naopak – kromě starosti o ni pak musí řešit i nejrůznější zákony a těmi se řídit. Jedním z nich je například zákon o regulaci zavlékání či vysazování a šíření invazních nepůvodních druhů. Jak redakce Událostí247 zmiňovala, každý si musí dávat pozor na to, kterou rostlinu či který strom na své zahradě pěstuje, a pozor – taktéž si musí dávat pozor na jejich umístění. Jakmile jsou totiž blízko plotu, může to skončit sousedskými neshodami a také pokutou.
Pozor na túje a okrasné keře
Na první pohled nevinné sázení stromků nebo tújí se může rychle proměnit v sousedský konflikt. Ačkoliv se zdá, že si na svém pozemku můžete dělat, co chcete, zákon stanovuje jasná pravidla, kdy jde o přestupek – s potenciální pokutou až 50 000 korun. Problém je v tomto konkrétním případě vzdálenost vysazených tújí od plotu. Před každou výsadbou v blízkosti sousedního plotu je třeba myslet nejen na estetiku nebo stín, ale i na legislativu. A nejde jen o vzdálenost od plotu, ale také o výšku vysazeného keře.
V případě, že zasazený strom dosáhne po čase výšky tří metrů, zákon jasně stanovuje, že by měl být vzdálen tři metry od hranice pozemku. U menších dřevin, jako jsou oblíbené túje, platí vzdálenost 1,5 metru. Možná to zní jako nesmysl, ale pokud na tento rozestup nebudete brát zřetel, váš soused to pak může vnímat jako zásah do jeho práv. No a když na vás upozorní úřady, může vás čekat i správní řízení, ve kterém se může pokuta vyšplhat do výše 50 000 Kč.
Další potenciální problémy
Další problém, se kterým se majitelé zahrad mohou setkat, nastává v momentě, kdy větve stromu přesahují na sousedův pozemek. V takovém případě pak větve náleží jemu a když mu budou vadit, může je kdykoliv, i bez vašeho povolení, odstranit. Musí tak však učinit v odpovídající roční době a také tím nesmí poškodit strom. Pozor, velkým problémem jsou pak i kořeny stromu. Pokud rostou až na sousedovo území a kořenový systém poškodí stabilitu základů jeho domu, nesete za to veškerou odpovědnost. Tak praví paragraf 1016/1 nového občanského zákoníku.
Stejně jako se větve na sousedově pozemku stávají jeho majetkem, stane se tak i se vším, co ze stromu na jeho pozemek spadne. Od listí až po plody. Ano, pokud větve vaší jabloně přesahují na sousedův pozemek a následně mu tam spadnou, jsou jeho. Soused si je může ponechat, avšak pouze v případě, že mu tam spadly samovolně. Naopak nemá žádné právo na to, aby je z vašeho stromu sám trhal.
Jaké stromy máte vysazené na své zahradě?


