Kazety, porcelán, nábytek i staré mobily: Věci schované na půdě mohou mít milionovou hodnotu

Mnoho lidí považuje staré věci na půdě za zbytečnosti, kterých je třeba se zbavit. Některé kousky přitom mohou přinést finance navíc.

i Zdroj fotografie: Infrogmation of New Orleans/ Creative Commons / CC BY
                   

Mnohdy ty nejošklivější věci schované na půdě mají nejvyšší hodnotu. Web iPrima píše, že velmi žádaný je například starý nábytek v bruselském stylu. Na portálu Sbazar se obývací pokoj v tomto designu ze 60. let prodává i za 15 tisíc. Na první pohled to přitom mnoha lidem bude nejspíš připadat jako bezcenný starý nábytek. Toto zdání však může klamat. Podobně se mohou drahé kousky skrývat i ve starých knihovnách. Web iPrima upozorňuje, že vysokou hodnotu často mají zejména první vydání či kompletní díla některých autorů.

Cenu zvedá i autogram

Ne vždy ale musí být kniha stará, aby byla vysoce ceněná. Web TN píše, že milionáře může z člověka udělat i kniha Harry Potter a Kámen mudrců z roku 1997 od autorky Joanne K. Rowlingové. Původní, první vydání totiž vyšlo jen zhruba v 500 kusech, a proto se cena této knihy může dostat až ke 45 tisícům liber (1,3 milionu korun), vysvětluje web TN. Miliony mohou lidem přinést také staré telefony, které jim často leží doma v šuplíku. Jak Události247 psaly v únoru, některé typy starých mobilních telefonů se prodávají za miliony.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Bohatství se dá najít také v peněžence. Některé mince mají vysokou hodnotu kvůli své odlišnosti

Jde například o první přenosný telefon od společnosti Motorola. Za statisíce se pak vydražil iPhone první generace. Majitelka, která tento kousek nikdy nevybalila z originální krabice, si z aukční síně loni odnesla 39 tisíc dolarů (téměř 850 tisíc korun). Vyplatí se také nevyhazovat zastaralé videokazety. Přestože technologický pokrok jejich používání ukončil, sběratelé VHS kazet si některých kousků velmi cení. V roce 2021 se tak například film Star Wars na VHS prodal za 57 600 dolarů (1,27 milionu korun), jak Uádlosti247 psaly v březnu.

Rekordmanem je klasika z osmdesátek

Nejdražší VHS kazetou všech dob je pak originálně zabalené první vydání filmu Back to the future (Návrat do budoucnosti), za který dal fanoušek v aukci 75 tisíc dolarů (1,65 milionu korun). Ani ti, jejichž předci byli spíše hudebními než filmovými fanoušky, si ale nemusí zoufat. Web TN informuje, že i gramofonové desky se dají prodat za desítky až stovky tisíc korun.

Nejvíce ceněné jsou speciální vydání od světoznámých interpretů jako jsou Bob Dylan, The Beatles, The Rolling Stones či Prince. Zcela nejdražší vinylovou deskou v historii je pak první kopie od The Beatles z roku 1968, která se v charitativní aukci prodala za 790 tisíc dolarů (v přepočtu 18,5 milionu korun), uvádí web TN.

Ani obyčejnější kousky však nemusí být k zahození. Věci schované na půdě totiž mohou mít milionovou hodnotu. Přestože třeba za starý porcelán lze milionové částky získat jen stěží, do koše rozhodně nepatří. Jak Události247 psaly v lednu, některé kusy totiž mohou mít vysokou hodnotu. Důležité je zejména sledovat značku na spodní straně dna, ze které se dá vyčíst druh porcelánu, jeho původ i rok výroby.

Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Martin Duplák

Bývalý redaktor webu ČT24, jehož koníčkem, a dlouhodobě i denní prací, jsou ekonomika a finance. Zaměřuji se také na kulturu a osobnosti.

Zobrazit další články