Máte vysázené stromy, či květiny poblíž plotu? Moc se to neví, ale může vám za to hrozit pokuta i 50 000 Kč

Mysleli jste si, že si na své zahradě můžete dělat co chcete a nikomu do toho nic není? Tak to jste na omylu.

i Zdroj fotografie: Jirka Dl / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Redakce Událostí247 již několikrát upozornila na to, že úkony na vlastní zahradě mají svá důležitá pravidla, která se musí dodržovat. Musíte si dát například pozor při kácení stromu na vlastní zahradě. Bez povolení je to totiž nemožné. Stejně tak byste si měli dát pozor na materiály, které spalujete. Donedávna hrozila pokuta za pálení mokrého listí, teď se ale zákon upravuje.

Mít zahradu s sebou nese spoustu povinností

Zákon č. 42/2025 Sb. totiž praví, že od letošního března už není možné spalovat shrabané listí, posekanou trávu ani odumřelé části rostlin, které obvykle mizely v jarních ohništích. Dosavadní obecní vyhlášky umožňující spalování těchto materiálů ztrácejí platnost a výjimky již nebudou povoleny. Porušení tohoto zákona pak může skončit pokutou 50 000 Kč. Zákon také více klade důraz na zákaz spalování chemicky upravených či znečištěných materiálů.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Pokuta až 500 000 Kč za sekání trávníku na zahradě: Jde o málo známý zákon, na který už doplatil nejeden Čech

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
Hranice pozemků se často stávají předmětem sousedských sporů

Tím však povinnosti zahrádkářů nekončí. S přicházejícím jarem taky spousta z nich sází na svých zahradách kromě květin také nejrůznější stromy a keříky. Možná se budete divit, ale i to má svá přísná pravidla. Jak Události247 zjistily na webu Asociace sdružení obrany spotřebitelů, musí se dodržovat vzdálenost stromů od hranic pozemků. Pokud strom není vysoký více než 3 metry, stačí aby byl od hranice aspoň 1,5 metru. V případě, že je ale vyšší, musí být vzdálenost minimálně 3 metry. Podobná pravidla jsou přitom často předmětem sousedských sporů.

Kdy jsou túje na rozhraní povoleny

Říkáte si, co by se mohlo stát, kdybyste nařízení nedodrželi? Záleží také na tom, jakého máte souseda. Ten po vás totiž může žádat odstranění větví nebo dokonce kořenů, které na jeho pozemek zasahují. Navíc byste mohli v krajním případě dostat pokutu až 50 000 Kč. Rozdílná situace ale nastává tehdy, pokud zasazené stromy plní funkci rozhrady. Jde tedy o situace, kdy například zasazené túje mají sloužit jako živý plot a oddělovat tak dva sousedící pozemky, jak je uvedené v odstavci druhém § 1017 občanského zákoníku

Pozor: Máte na zahradě tento typ rostliny? Riskujete pokutu až 500 000 korun

iZdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
Vlastnictví zahrady s sebou nese řadu povinností, které lidé musí dodržovat

Podle zákona se pravidla vztahují také na ovoce, které na stromech v blízkosti hranic pozemků vyroste. Platí, že plody na větvích vždy patří vlastníkovi stromu. I když tedy ovoce roste na větvích, které přesahují na sousedův pozemek, soused by je trhat neměl. To ale neplatí, pokud už plody spadnou na zem. „Ve vedlejší zahradě mají u plotu švestky, které však mají hodně větví na našem pozemku. Po domluvě si je trháme pro vnoučata, na slivovici jich stejně není tolik,“ popisuje Událostem247 pan Josef M. z Hodonína.

Věděli jste o tom?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články