Na silnicích bude bezpečněji: Policie nově zkontroluje auta i za jízdy

Policie začala do svých vozů montovat nový systém. Je unikátní tím, že dokáže za jízdy online rozpoznat, jestli má dané auto platnou technickou kontrolu, dokonce jestli není v pátrání.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Díky této novince odpadne dosavadní potřeba namátkových kontrol, psal o tom web Garáž. Do konce června bude tímto novým systémem osazeno 600 policejních aut. Policisté ho zkušebně používají už od podzimu 2022 a dosud jsou jím vybaveny desítky policejních vozů. Díky tomu dokáží policisté za jízdy rozpoznávat registrační značky vozidel, která jedou před nimi a proti nim, a to dokonce ve třech jízdních pruzích, dodává web. Na cestách tak bude bezpečněji.

Policie bude mít výrazně jednodušší práci

V praxi to vypadá tak, že pokud jede policejní vůz například po dálnici prostředním jízdním pruhem ze tří, rozpozná registrační značky ze všech tří aut, dodává web České noviny. Systém značku načte a porovná on-line s registrem vozidel a s databází ukradených aut. Policisté tak během chvilky za jízdy zjistí, jestli je dané auto v registru vozidel, zda má platnou technickou kontrolu, a také jestli nebylo odcizeno, píší České noviny.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Systém také prostřednictvím kamery umožňuje sledování dění před a za vozem

Díky tomuto systému jsou policejní auta schopna lustrovat stovky poznávacích značek vozidel. Výrazně to zefektivňuje práci policie a zvyšuje to možnost odhalit množství trestných činů, jako třeba krádeže aut. Dříve se do systému musela vozidla, která byla podezřelá, zadávat ručně, a to samozřejmě trvalo. Nový systém vlastně sám upozorní na podezřelé auto,“ uvedl pro Události247 dopravní expert Roman Budský.

Co je potřeba vozit s sebou v autě

Pokud je vůz vybaven dotyčným systémem, policisté nemusí kontrolovat řidiče namátkově. Okamžitě vidí, zda je vůz v tomto ohledu v pořádku,“ cituje web iDnes Pavla Doležala z Policejního prezidia. „O této novince jsem slyšel a podle mne, pokud řidiči dodržují předpisy, tak se nemají čeho bát. Naopak myslím, že to opravdu pomůže k tomu, aby bylo na silnicích zase o něco bezpečněji,“ řekl Událostem247 Rostislav Glos z Bílovic.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Výsledky se policistům zobrazí na displeji s barevným odlišením

Každý řidič motorového vozidla je povinen mít u sebe předepsané doklady, což znamená platný řidičský průkaz, malý technický průkaz od auta, doklad o povinném ručení a osoby nad 65 let věku musí s sebou vozit také doklad o zdravotní způsobilosti, připomíná policie na svém webu. Při namátkové silniční kontrole hlídka většinou ověřuje také technický stav auta a může kontrolovat povinnou výbavu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články