Hodnotu mincí může zvýšit řada faktorů. Kromě stáří to často bývá i chybná ražba.
Že sběratelsky cenné jsou jen mince, které jsou stovky let staré? Omyl. Kromě historické hodnoty mnozí sběratelé prahnou také po raritních exemplářích, které byly vyraženy s chybou. Příkladem je i tato polská mince, která vznikla teprve předloni.
Chyba na první pohled není zřejmá
Informace o tomto unikátu získala redakce Událostí247 z videa polského youtubera Zakapior PRL. Ten popisuje minci v hodnotě 5 zlotých z roku 2023, na které je podle něj hned několik chyb. Jednou z nich má být i to, že zlatý kruh kolem orla není správně proveden a zlatá barva se rozlévá mimo vymezené obrysy.
To vše pak má zvyšovat hodnotu mince. Autor videa odhadoval, že cena by mohla být i stonásobná, tedy 500 zlotých. To je asi 3 tisíce korun. Podle redakce Událostí247 je tak důležité, aby o této možnosti věděli i Češi. Právě ti totiž do sousedního Polska často vyráží za nákupy a na polskou minci zde tak klidně mohou narazit.
Chybnou ražbu mají i české mince
Také v Česku v poslední době vzniklo několik mincí, které jsou hodnotné díky chybě. Příkladem je 20koruna, která má na obou stranách stejný motiv. Obrázek českého lva s rokem výroby jí tak zcela chybí, kvůli čemuž nelze ani přesně určit, kdy vznikla. V minulosti se prodala asi za 150 tisíc korun, jak redakce Událostí247 ověřila na webu aukčního domu Macho & Chlapovič.
A velmi ceněná je i česká desetikoruna z roku 1993. Zde se nejedná o chybnou ražbu v pravém slova smyslu. Jde totiž o jeden z návrhů nově vznikající mince, který byl posléze ještě přepracován do dnešní podoby. Několik kusů tohoto prototypu se však dostalo do oběhu. A kdo by je náhodu našel, může si jejich prodejem opět slušně vydělat. Jak redakce Událostí247 ověřila na aukčním portále Aukro, prodávají se i za částky přes čtvrt milionu korun.
Máte doma nějakou raritní minci či bankovku?


