Pokud vám v nedávné době přišla na WhatsApp tato zpráva, hlavně ji ignorujte. Jedná se o podvod, můžete přijít o miliony korun.
WhatsApp patří mezi ty nejoblíbenější aplikace na světě a důkazem toho je skutečnost, že má více než 2 miliardy uživatelů. To je samozřejmě dobrá zpráva nejen pro společnost META, ale bohužel i pro podvodníky. Takto velký rybníček je totiž pro ně ideálním místem pro provádění svých podvodných praktik. Bohužel, jak již redakce Událostí247 zmiňovala, podvodů stále přibývá a s nimi také i počet obětí.
Nový podvod na WhatsAppu
V květnu letošního roku varovaly banky v Česku všechny své klienty před novým podvodem na oblíbené aplikaci WhatsApp. Podvodníci tenkrát kradli uživatelům jejich účty a následně z nich psali jejich kontaktům, od kterých požadovali půjčku. Vzhledem k tomu, že oběti byli přesvědčeny, že si píší se svým známým nebo příbuzným, peníze nakonec skutečně poslali. Desítky Čechů tak přišly kvůli tomuto podvodu v průměru o několik desítek tisíc korun. Od té doby uběhly sotva dva měsíce a už se to na WhatsAppu hemží novými podvody.
Na jeden z nich naletěl muž ze Zlínska, který uvěřil falešné investiční nabídce na WhatsAppu. Všechno začalo na první pohled nevinným inzerátem na internetu, který sliboval snadné výdělky prostřednictvím investic do kryptoměn a dalších finančních nástrojů. Muž, který pochází z východní části republiky, zareagoval vyplněním dotazníku. Netrvalo dlouho a kontaktovali ho údajní finanční poradci – ve skutečnosti však šlo o organizované podvodníky.
Tito falešní experti mu obratem zřídili účet na podvodné investiční platformě a přiměli ho, aby na něj zaslal první finanční prostředky. Zároveň mu doporučili nainstalovat do počítače program pro vzdálenou správu, čímž si otevřeli přímý přístup k jeho internetovému bankovnictví. Muž nakonec kvůli podvodu přišel o více než 2,7 milionu korun.
„Díky této manipulaci pachatelé neoprávněně převedli z bankovního účtu poškozeného i z jeho podílových fondů více než 2,7 milionu korun. Poškozený po zjištění neoprávněných operací na svém účtu zrušil platební karty i bankovní účet a kontaktoval policii,“ uvedla Policie České republiky v prohlášení na svých webových stránkách. Zároveň teď varují ostatní uživatele WhatsApp, aby si na podobné nabídky dali pozor.
Jak se chránit
Pokud se stanete obětí podobného podvodu, své peníze pak pravděpodobně už nikdy neuvidíte. Problém je, že většina podvodníků totiž operuje ze zahraničí, používá anonymizační nástroje a falešné identity, a stopování jejich digitální stopy bývá složité. I když jim za takový skutek může v Česku hrozit trest odnětí svobody na osm let, šance na jejich dopadení je nízká. Je tedy důležité udělat vše pro to, abyste se podobnému podvodu vyhnuli.
Abyste se vyhnuli podvodům na WhatsAppu, je důležité být obezřetní a dodržovat několik zásad. Nikdy neklikat na podezřelé odkazy, neposílat peníze na základě zpráv bez ověření a ověřovat totožnost neznámých kontaktů. Dávejte si pozor také na to, kdo vás žádá v aplikaci o peníze. Pokud jde o vašeho známého, není nic jednoduššího než mu zavolat a ověřit si, zda skutečně o peníze žádal. V případě, že vám přijde podezřelá zpráva od neznámého kontaktu, ideálně ji nečtěte, případně pak neotevírejte žádné odkazy, které se ve zprávě nacházejí.
Přišla vám na WhatsApp podobná zpráva?


