Podvodníci mají další trik: Lidi okrádají pod záminkou falešného dědictví

V Česku se množí případy, kdy lidé odevzdají své peníze do rukou podvodníků, kteří jim slibují velké dědictví.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Policie České republiky upozorňuje na případ z Kladenska, kdy se 23letá žena nechala zlákat informací, že zdědí téměř 10 milionů dolarů. Peníze měla získat po muži z Turecka, kterého ale neznala. Se zprávou o dědictví Češku emailem kontaktovala žena, která se vydávala za bankéřku z Turecka. Pro získání peněz po zemřelém však bylo nutné uhradit platby spojené s vyřízením pozůstalosti. Celkem proto mladá žena s vidinou získání velkého množství peněz zaplatila ve 3 platbách celkem 52 tisíc korun, uvádí Policie.

Šlo o jasný podvod

Pachateli sice hrozí trest odnětí svobody až na dobu 2 let, vzhledem k emailové komunikaci ze zahraničí je ale dopadení velmi nepravděpodobné. Jak Události247 psaly v březnu, přestože takových případů přibývá, policie je v nich téměř bezbranná. Samotné šetření věci zpravidla naráží na absenci mezinárodních smluv o policejní spolupráci u zúčastněných států,“ vysvětlila pro web Budějcká drbna policejní mluvčí Lenka Pokorná. Podvodníci tak našli další trik, jak z lidí pod záminkou falešného dědictví dostat peníze.

Důvěřivým Čechům velmi často slibují dědictví ze Spojených států, kde je početná česká komunita a lidé tak informaci snáze uvěří. Množí se také zprávy o podvodech ze západní Afriky, jak psal loni web Kurzy. V tomto případě nejde jen o přísliby peněz, které měl zanechat údajně zesnulý příbuzný.

Podvodníci se často snaží nalákat také na různé nákupy zlata či drahokamů a přitom se vydávají za majitele dolů, právníky, bankéře či policisty a celníky. Mnoho Čechů už se napálilo také v souvislosti s láskou. Web Radio píše o případech, kdy se podvodník vydává za vdovce, který je americkým vojákem či lékařem v Sýrii a slibuje osamělým ženám společný život.

První kontakt přes sociální sítě

Vše začíná nevinně, ale končí to vybraným bankovním účtem. „Podvodníci se nejčastěji snaží získat přístupové údaje do internetového nebo mobilního bankovnictví. Vytvářejí tlak na klienty, aby jim sdělili hesla, PINy a podobně,“ uvedl pro web Radio viceguvernér České národní banky Jan Frait.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Častým cílem podvodníků jsou senioři, kteří jsou více důvěřiví

Podvodníkům ze zahraničí neváhají pomáhat při obírání spoluobčanů ani někteří Češi. Web Deník například informuje o ženě, která pomáhala gangu působícímu v Rakousku okrádat české ženy. Ty se nechaly nachytat na romantiku s falešným americkým vojákem a lékařem. Statisícové částky jim pak posílaly v domnění, že jim pomáhají.

„V celkovém objemu se jednalo o sumu přesahující jedenáct milionů korun,“ uvedl pro web Deník policejní mluvčí Pavel Šváb. Nigerijský gang, který působil v Rakousku, se nakonec podařilo tamní policii dopadnout. Ženě z jižní Moravy, která jim pomáhala, pak v krajním případě hrozí až 10 let vězení kvůli spáchání zvláště závažného zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti.

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články