Můžete předjíždět cyklistu přes plnou čáru, nebo ne? Nová pravidla mluví jasně, raději si to nastudujte

Mnoho motoristů si s předjížděním cyklistů neví rady. Ne, že by na tom bylo něco složitého, ale je jednoduše těžké se vyznat v zákonech. Jak to tedy vlastně je? Smí se to?

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Některá pravidla silničního provozu jsou častokrát zmatečná a mnozí se v nich nevyznají. Nedávno jsme například v redakci Událostí247 upozorňovali na problém cyklistů, kteří nevědí, zda na přechodu sesednout z kola. Dalším často řešeným tématem je předjíždění cyklistů na silnicích s plnou čárou, které zůstává mezi řidiči stále nejasné. Mnozí nevědí, zda je to vůbec povolené, jiní si s pravidly nelámou hlavu a cyklisty předjíždějí automaticky. Jak to tedy vlastně je?

Cyklista vs. plná čára

Plná čára, označovaná jako dopravní značení V1a, tedy podélná čára souvislá, se na silnicích využívá k oddělení jízdních pruhů v protisměru nebo k vymezení řadicích a odbočovacích pruhů. Obecně platí, že tuto čáru nesmí řidiči přejíždět ani ji přesahovat nákladem. Novela zákona však přináší výjimku – cyklistu lze předjet i na úseku s plnou čarou. Pozor ale – aby vám to bylo umožněno, musíte splnit několik důležitých pravidel.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Cyklisté a řidiči, pozor: Pokud v roce 2025 pojedete na silnici tímto způsobem, čeká na vás pokuta 20 000 Kč

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Předjet cyklistu přes plnou čáru můžete, musíte ale dodržet důležitá pravidla

Jak redakce Událostí247 zjistila, podle paragrafu 17 zákona o silničním provozu 361/2000 Sb. může řidič motorového vozidla přejet plnou čáru při předjíždění cyklisty, ale pouze za předpokladu, že tím nikoho neohrozí nebo neomezí, zejména protijedoucí vozidla. „Při předjíždění cyklisty je řidič motorového vozidla povinen dodržet bezpečný boční odstup. Bezpečným bočním odstupem při předjíždění cyklisty se rozumí vzdálenost mezi nejbližšími okraji motorového vozidla, přípojného vozidla nebo nákladu a jízdního kola, přívěsného vozíku nebo cyklisty nejméně 1,5 m,“ píše se v zákoně.

V úsecích, na kterých je povolená maximální rychlost 30 km/h, je pak nutné dodržovat odstup nejméně 1 m. Jak upozorňuje PČR, v případě, že doporučený odstup nedodržíte, může vám hrozit pokuta až ve výši 2 500 Kč.

Co když je na silnici zákaz předjíždění?

No, pak zde máme situaci, kdy jedeme po úseku, na kterém je zákaz předjíždění. I zde je předjíždění možné, a to z jednoho prostého důvodu. Budeme tu trochu slovíčkařit, každopádně zákon jasně rozlišuje rozdíl mezi předjížděním a objížděním. Jelikož je cyklista obecně považován za pomalého účastníka provozu, můžete ho předjet i na úseku se zákazem předjíždění. Stejně jako v případě popsaném výše i zde musíte dodržet podmínky bezpečného odstupu.

Scénář, po kterém řidiči dlouho žadoní: Cyklisté dostanou SPZ, absolvují cykloškolu a zaplatí si povinné ručení, pokuty nevyjímaje

iZdroj fotografie: Depositphotos
Řidičům je umožněno předjet cyklistu i přes zákaz předjíždění

Když si všechny tyto informace shrneme dohromady, je to více než jasné. Přejetí plné čáry při předjíždění cyklisty je povoleno, pokud tím řidič neohrozí ostatní účastníky silničního provozu. Dodržení bezpečného odstupu je povinné – minimálně 1,5 metru při vyšších rychlostech, 1 metr v úsecích s omezenou rychlostí.

Věděli jste o tomto zákonu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články