Vlakoví dopravci musí reagovat na vývoj inflace i cen vstupů. Češi si tak za jízdné sáhnou hlouběji do kapsy

Lidé, kteří jezdí do školy nebo do práce vlakem, se musí připravit na to, že si připlatí. Nejvíc se to bude opět týkat studentů a seniorů.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle TN by se těmto skupinám tak ceny za jízdenky mohly zvednout za necelý rok až o desítky procent. ,,Může za to rostoucí inflace a s ní spojená válka na Ukrajině,“ řekl ekonom Lukáš Kovanda pro Události247. Jak píší Kurzy, České dráhy tradičně upravují ceny, většinou směrem nahoru, vždy v prosinci na základě inflace předchozího roku. V poslední době tak zdražovaly pouze o nižší jednotky procent ročně, uvádí server Kurzy.

Cestování vlakem se o dost prodraží

Letos je ale situace jiná a cestující Českých drah si tak mohou připlatit až 20 procent oproti tomu, na co jsou teď zvyklí, píše TN. ,,Při úpravě tarifů budeme vyhodnocovat úroveň inflace i ceny energií. Ale budeme to zhodnocovat tak, aby nedocházelo k odlivu cestujících,“ řekl pro Události247 mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Podle mluvčího se bude o cenách rozhodovat až v druhé polovině roku.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Cestování vlakem

Podle ekonoma Lukáše Kovandy by ke skokovému navýšení došlo v okamžiku, kdy by se více vyhrotila válečná situace na Ukrajině, a zároveň by došlo k odstřižení dodávek ruského plynu. Pokud však taková situace nenastane, bude se i přesto letošní inflace pohybovat až okolo 15 procent, doplnil ekonom pro Události247. To je také suma, o kterou by České dráhy zvedly ceny. ,,Zdražení by pocítily především děti, studenti a senioři, kterým se letos v dubnu snížila sleva na jízdném,“ dodal pro Události247 Kovanda.

Ceny zvedají i další vlakoví dopravci

Pokud je řádná cena vlakové jízdenky 100 korun, platili za ni tito lidé ještě v březnu pouhých 25 korun. V současné době už však platí jednou tolik. Od prosince by se pak cena mohla vyšplhat až na 60 korun. Jde o zdražení o 140 procent během necelého roku,“ řekl Událostem247 ekonom Lukáš Kovanda. Jak připomíná ČT24, slevy ve výši 75 procent zavedla od září 2018 tehdejší vláda Andreje Babiše.

iZdroj fotografie: Depositphotos
RegioJet

Společnost RegioJet k plošnému zdražení jízdného přistoupila už v březnu, ceny se zvedly zhruba o 15 procent. „Další zdražení v tuto chvíli neplánujeme,“ řekl TN mluvčí firmy Michal Ohlídal. Upozornil však, že RegioJet bude v případě potřeby připraven reagovat. Zdražování zatím nechystá ani vlaková společnost Arriva, potvrdil to pro server TN mluvčí firmy Jan Holub s tím, že z dlouhodobého hlediska se to však může změnit. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články