Vláda: Na daních budou Češi platit tolik, kolik mají dětí. Spoustu domácností to finančně zruinuje

Velká skupina Čechů nejspíš v budoucnu bude muset státu odvádět výrazně více peněz, než dosud. Přijdou kvůli tomu o tisíce korun ročně.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

V oblasti daňové politiky týkající se rodin s dětmi se v poslední době udála řada změn. Události247 například v minulosti psaly o tom, že od letošního roku došlo ke zrušení školkovného a značnému omezení slevy na nepracující manželku. To vše jsou věci, které českým rodinám finančně spíše uškodí. Nyní však vláda přichází s návrhy, jak situaci těchto domácností naopak zlepšit.

U domácností s dětmi by mohly nastat pozitivní změny

Události247 nedávno psaly o tom, že ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystá návrh na zvýšení daňové slevy na dítě. Zejména u domácností se 2 a více dětmi by mohlo toto opatření uspořit až desetitisíce korun ročně. K tomu by pak ministr rád zavedl daňové prázdniny pro rodiny, které mají 3 a více dětí.

Některé české domácnosti dostanou od státu přes 70 000 Kč. Dosáhnete na odměnu i vy?

To ale není všechno. Lidovci by rádi také snížili sociální pojištění pro rodiče dětí. Zjednodušeně řečeno by tak lidé platili daně, respektive sociální odvody podle toho, kolik mají dětí. Těm se 2 potomky by se pojištění snížilo o 1 procento na 6,1 procenta, těm se 3 a více dětmi dokonce na pouhých 5,1 procenta, píše web Novinky. Cílem tohoto a ostatních zmíněných opatření má být podpora domácností s dětmi a motivace, aby lidé měli více potomků.

Více peněz chce vláda získat od bezdětných

Naopak ti, kteří děti nemají, by na změnách mohli výrazně prodělat. Zatímco rodinám s dětmi stát uleví, Čechům, kteří jsou bez potomků, by ministr práce chtěl daňové zatížení zvýšit. Konkrétně by sociální pojištění mělo vzrůst bezdětným Čechům starším 35 let. A to rozhodně ne málo, namísto současných 7,2 procenta by měli odvádět sociální pojištění 9,1 procenta.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Bezdětní Češi nad 35 let by měli odvádět více peněz na sociálním pojištění

Pokud by návrh prošel, mohlo by to mnohé z těchto lidí nich finančně položit. Například bezdětný člověk, který má průměrně vysoký příjem, by kvůli tomu musel státu měsíčně zaplatit o 867 korun víc, uvádí dále web Novinky. To je v ročním souhrnu přes 10 tisíc korun navíc, což rozhodně není malá částka.

Co si o návrhu myslíte vy? Napište nám, zda s ním souhlasíte, či nikoliv

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články