Některé české domácnosti dostanou od státu přes 70 000 Kč. Dosáhnete na odměnu i vy?

Některým Čechům se blýská na lepší časy. Vláda má na stole nový návrh, který by některým domácnostem ušetřil nemalé peníze.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Pravidla státních příspěvků či daňových slev se neustále proměňují. Jak psaly Události247, v rámci konsolidačního balíčku nedávno vláda zrušila či výrazně omezila hned několik daňových úlev týkajících se rodin s dětmi. Konkrétně se změny dotkly školkovného a slevy na nepracující manželku či manžela. Nyní se však mluví o tom, že by se naopak pro tuto skupinu Čechů mohly nové slevy zavést. Mnohé domácnosti by tak díky tomu mohly ušetřit i desítky tisíc korun ročně.

Jaké novinky pro české domácnosti vláda chystá

Návrh se týká možného zvýšení daňové slevy na dítě a zavedení daňových prázdnin pro některé rodiče, píše web Měšec. Aktuálně mohou české domácnosti skrze slevu na dítě ušetřit ročně částky v rozmezí od 15 tisíc za první dítě do 27 tisíc za třetí a každé další dítě. U dětí s průkazem ZTP/P je pak sleva dvojnásobná.

Velká změna: V květnu 2024 nedostanou Češi důchody tak, jak jsou zvyklí

Nově by však mohly rodiny uspořit ještě daleko vyšší částky. Konkrétně by se sleva pro ty, jež mají více potomků, mohla zvýšit o 20 až 25 procent. Díky tomu by za druhé dítě domácnosti ušetřili na daních až 27 900 tisíc korun ročně, za třetí a další děti pak dokonce až 34 800 korun, uvádí dále web Měšec. Ročně by tak například rodina se 3 dětmi mohla uspořit až 77 904 korun. Nutno dodat, že vše je zatím pouze v režimu diskuzí a plánů. Pokud by však vláda návrh ministra práce Mariana Jurečky schválila, mnohé české domácnosti by nejspíš zajásaly.

V čem mají spočívat daňové prázdniny

Druhou z navrhovaných novinek je zavedení daňových prázdnin pro vybrané české domácnosti. Konkrétně by výhoda měla platit pro rodiny se 3 a víc dětmi. „Těchto rodin je sice pouze deset procent, ale zároveň vychovávají třicet procent dětí. Chceme, aby tady byly pro tyto rodiny daňové prázdniny,“ cituje web ČT24 vyjádření ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL).

iZdroj fotografie: Depositphotos
Daňové prázdniny by měly být určeny pouze rodinám se 3 a více dětmi

Přesné podmínky a rozsah tohoto opatření jsou zatím nejasné. Záměr zavést toto opatření přitom Jurečka vyslovil již dříve. Jak připomíná web iDnes, loni na podzim to zmínil na programové konferenci KDU-ČSL. Zda se to nyní skutečně podaří zrealizovat, je zatím nejasné. Ministr však věří, že se změny podaří prosadit ještě v tomto volebním období.

Co si o navrhovaných změnách myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články