Uživatelé internetu by měli být obezřetní. Snadno se jim totiž může stát, že naletí podvodníkům a přijdou tak o své úspory.
Podvodníků na internetu pořád přibývá. Neustále se také mění jejich taktiky a metody, jak z lidí lákají peníze či jejich osobní údaje. Nedávno například Události247 upozorňovaly na podvody s falešnými zájezdy, které se objevovaly na sociálních sítích. Právě tam je přitom rizik, jak mrknutím oka přijít o všechny peníze, daleko víc.
Místo nákupu přijde člověk o své úspory
Mnozí podvodníci se zaměřují na platformu Facebooku známou jako Marketplace. Ta slouží k tomu, že zde lidé prodávají své nevyužívané věci. Platforma je snadno dostupná, uživatelsky přívětivá, a navíc je zdarma, takže si ji rychle oblíbilo mnoho Čechů. Kromě toho nabízí také možnost prohlížet si profily prodejců a kupujících, což vytváří pocit jistoty a bezpečí. Lidé by se však tímto dojmem neměli nechat oklamat. Za falešnou jistotou totiž mohou být skryty sofistikované podvody.
Podvodníci se často vydávají za kupující. Zdánlivý zájem o zboží je však pouze zástěrkou k získání citlivých nebo platebních údajů. Klíčovým momentem je obvykle požadavek na platbu přes službu dopravní společnosti nebo na zaplacení dodatečného pojištění. Jedná se však pouze o fiktivní služby, jejichž cílem je člověka okrást.
Podvodník pošle prodejci odkaz na stránku, která vypadá jako web přepravní společnosti. Následně nic netušící člověk vyplní formuláře pro registraci platební karty a zadá adresu, čímž podvodník získává přístup k jeho bankovním údajům. Lidé by tedy na tyto odkazy na Facebooku rozhodně v životě neměli klikat. Může je to totiž stát veškeré úspory.
Podlehnout podvodníkům je snadné
Dokazuje to nedávný případ ženy, která na Marketplace inzerovala psací stůl. „O koupi projevil zájem kupující vystupující pod jménem Robert Phillips. Ten poškozené zaslal odkaz na webové stránky přepravní společnosti DPD, kde následně žena vyplnila údaje ke svému spořícímu účtu a k platební kartě, čímž mu umožnila přístup do internetového bankovnictví. Z účtu jí pak odcizil 36.700 korun,“ uvádí web Policie ČR.
Existují však indicie, podle kterých lze podvodníky odhalit. Často se vyznačují tím, že jejich texty mají špatnou gramatiku a stylistiku. Důvodem bývá fakt, že využívají automatický překladač, který samozřejmě není dokonalý. Pokud tedy lidé mají podezření, že se jedná o podvod, měli by odkaz ignorovat či smazat, případně uživatele rovnou zablokovat.
Zdroj: dTest, Policie ČR