Na tisíce korun měsíčně od státu máte možná nárok i vy: Pokud se ale neozvete, neuvidíte ani korunu. Vše si rychle zjistěte

V dnešní době, kdy je vysoká inflace a ceny rostou, přijde vhod každá koruna navíc. Ne každý ale ví, že má nárok na pomoc od státu.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Příspěvek na bydlení je jednou ze sociálních dávek, kterou stát poskytuje lidem, jejichž náklady na bydlení jsou v poměru k rodinnému příjmu moc vysoké. V roce 2023 chce stát podle svých plánů vyplatit měsíčně na těchto příspěvcích okolo 1,1, miliardy korun. Kromě navýšení částky se sjednotila také pravidla pro získání příspěvku na bydlení pro lidi v Praze a ve zbytku České republiky. Psal o tom web E15.

Kdo si může o příspěvek požádat

Na příspěvek na bydlení máte nárok, pokud jsou vaše náklady na bydlení, tedy nájem, elektřina, plyn, služby či vodné, vyšší než 30 procent. V Praze je to 35 procent vašich čistých příjmů. Tyto čisté příjmy zároveň nesmí přesáhnout tzv. normativ, tedy částku normativních nákladů na bydlení. Normativy stanovují přiměřenou částku všech nákladů na bydlení, vysvětluje web Člověk v tísni. Žádost je teď navíc zjednodušená a příspěvek získáte rychleji. Je možné o něj zažádat až 3 měsíce zpětně, jeho průměrná výše je 4 100 korun měsíčně.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Nárok na příspěvek na bydlení má řada Čechů

Žádost o příspěvek na bydlení můžete podat na místně příslušném kontaktním pracovišti Úřadu práce podle místa skutečného pobytu oprávněné osoby několika způsoby. Nejčastěji lidé žádají online prostřednictvím identity občana, osobně nebo na podatelně příslušného kontaktního pracoviště. Orientační kalkulačku výše příspěvku a podrobný video návod najdete na webu Ministerstva práce a sociálních věcí, kde jsou i formuláře ke stažení. 

Nárok máte i v případě hypotéky

Vydělávám průměrně 24 tisíc, bydlím se synem, který studuje. Náklady na bydlení máme 10 600 korun a máme nárok na 3 300 korun od státu. To jsem si vypočítala na té kalkulačce a je dobře, že je možné požádat i zpětně,“ řekla Událostem247 Jana Hrouzková z Brna. Pří žádosti o příspěvek na bydlení je potřeba uvést všechny členy domácnosti. Dále je nutné doložit celkový měsíční příjem rodiny. Je taktéž zapotřebí doložit i celkové náklady na bydlení. 

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Stát určil žadatelům o příspěvek hned několik podmínek

Od 1. října 2022 je možné doložit své náklady na bydlení a příjmy už jen dvakrát za rok, nikoliv čtvrtletně, jako tomu bylo předtím. Nárok na příspěvek máte i v případě, že platíte hypoteční úvěr. Měsíční splátky se však nezapočítávají do nákladů na bydlení. Naopak na příspěvky na bydlení nedosáhnou lidé, kteří žijí v azylovém domě nebo v nebytovém prostoru. Ti pak mohou využít jiných možných dávek jako jsou třeba dávky v hmotné nouzi, radí web E15.

Pobíráte příspěvek na bydlení? Pokud ne, uvažujete o tom? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články