Nafta za 18 Kč/1 litr, benzín za 14 korun: Řidiči jsou z nových cen jako pobláznění. Známou benzínku vzali doslova útokem

I když se ceny pohonných hmot oproti dřívějšku o dost snížily, některým řidičům se může zdát, že dát za litr nafty či benzínu okolo 36 korun je pořád dost.

i Zdroj fotografie: Peretz Partensky / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Po ruské invazi na Ukrajinu se ceny benzínu a nafty v České republice začaly šplhat do závratných výšin. Experti varovali, že pokud vláda nezasáhne, může se cena pohonných hmot vyšplhat až k 50 korunám za litr, jak jsme psali na Událostech247. To se naštěstí nevyplnilo, ale ceny pohonných hmot byly i tak vyšší, než byli řidiči dosud zvyklí.

Zlevnění pohonných hmot neočekáváme, říkají experti

Cestovat třeba do práce pohodlně autem není dnes už nic levného. Nejprodávanější benzín Natural 95 za týden v Česku zdražil o 15 haléřů na průměrných 36,01 Kč/l. Nafta naopak o deset haléřů zlevnila. Litr stojí v průměru 36,08 koruny. Paliva v Česku vytrvale zlevňovala od loňského října. Na začátku letošního roku se ale pokles cen zastavil. Upozornil na to web České noviny. „Dnes dotankuji plnou nádrž tak za 2000, mám to asi na týden,“ řekla Událostem247 paní Alena z Brna.

Nákupy v Polsku se Čechům stále vyplatí. Na pohonných hmotách tam ušetří stovky korun

V příštích dnech analytici výrazné změny v cenách pohonných hmot nečekají. Psali jsme také o tom, že se Čechům vyplácí kupovat pohonné hmoty třeba v sousedním Polsku. Deset kilometrů od české hranice v hornickém městečku Bogatynia byly ceny na stojanech opravdu nízké. Za benzín i naftu tam koncem loňského roku zaplatili v přepočtu přes 33 korun. Většinu zákazníků na této benzínce tvoří právě Češi.

Šoféři vzali benzínku útokem

Německo v uplynulých dnech zažilo celkem masivní protesty zemědělců a speditérů. Mimo jiné jim vadí stále vyšší ceny pohonných hmot, které jsou neustále zatěžovány vyšším a vyššími daněmi. Upozornil na to web Autofórum. Podpořit je se svérázným způsobem rozhodla i čerpací stanice Westmarkt Raiffeisen v Severním Porýní-Vestfálsku. Jednoduše zavřela a na stojanu s cenami rozsvítila částky, které ukazovaly, kolik by ve skutečnosti stál litr benzínu nebo nafty, pokud by do hry nevstupoval stát.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Ceny za benzín a naftu jsou v posledních letech vysoké

Způsobilo to obrovské pozdvižení, píše dále web. Na ceduli stojí 0,579 eura za litr benzínu a 0,729 eura za litr nafty. To je v přepočtu asi 14 a 18 korun. Dost rozdíl oproti ceně 43 korun za litr, které jinde u téže čerpačky platí. Řidiči nevěřili vlastním očím a ve velkém se na benzínku vydali, aby se přesvědčili, že je to pravda. Mnohé z nich tak velký cenový rozdíl opravdu rozčílil.

Co si o stávajících cenách pohonných hmot myslíte vy? Napište nám váš názor dolů do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články