Kromě toho, že berou politici vysoké platy, pobírají také nejrůznější finanční benefity a bonusy. Jedním z nich je i náhrada za dopravu.
Tvrzení, že průměrná mzda odráží reálné příjmy obyvatel České republiky, je značně zavádějící. Ve skutečnosti jí většina lidí nedosahuje, protože její výši ovlivňují především ti s nejvyššími příjmy. Mezi takové patří například politici, jejichž výši platu věnovala redakce Událostí247 hned několik článků. Věděli jste však, že náhrada za dopravu, kterou politici pobírají, je vyšší než právě průměrná česká mzda? Z některých čísel vám pravděpodobně půjde hlava kolem.
Kolik berou politici
Jak se redakce Událostí247 dočetla ze zprávy Českého statistického úřadu, průměrná mzda v Česku byla ve třetím čtvrtletí minulého roku 45 412 Kč. Tento údaj se využívá hlavně ve statistice a účetnictví, ale nevypovídá o tom, kolik si skutečně vydělává běžný zaměstnanec. Pravda je taková, že spousta zaměstnanců v Česku bere mnohem nižší plat. Jak jsme již zmiňovali v jednom z našich článků, například dělníci ve stavebnictví berou průměrně pouze 20 722 Kč měsíčně.
Velkou roli v celkové výši platu nehraje pouze dosažené vzdělání či délka praxe, ale také pohlaví. Jak Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, rozdíl mezi průměrným platem muže a ženy je 16,4 %.
Mezi ty, kteří pobírají více než průměrnou mzdu, patří například politici. Výše jejich platů přitom není žádným tajemstvím – samotná Poslanecká sněmovna jejich platy pravidelně zveřejňuje. Od 1. ledna 2024 činí platová základna pro politiky 94 775 Kč. Výši platu však ovlivňuje platový koeficient, který je v základu nastaven na 1,08 a kterým se platová základna násobí.
Tento koeficient je však pohyblivý a zvyšuje se podle toho, jakou další funkci politik zastává. Například místopředseda komory Parlamentu má tento koeficient zvýšený o 0,98. Jeho platová základna se tak násobí 2,06krát a pobírá tedy plat ve výši 195 236 Kč.
Náhrada dopravy
Kromě samotného platu mají poslanci nárok i na různé příspěvky související s výkonem jejich funkce. Ty zahrnují výdaje na dopravu, ubytování, stravování nebo třeba asistenty. Zajímavé jsou zejména náhrady na dojíždění, které se odvíjejí od vzdálenosti mezi trvalým bydlištěm poslance a jeho pracovištěm. V momentě, kdy se trvalé bydliště politika nachází do 50 kilometrů od Prahy, dostane navíc jako náhradu dopravy 40 % platové základny.
Nejvíce pak dostávají ti, jejichž trvalé bydliště se nachází nad 250 km od Prahy. V případě, že by měl politik trvalé bydliště v Ostravě, pak má nárok na náhradu dopravy ve výši 60 % platové základny. To znamená, že navíc dostane 56 865 Kč, což je o 11 000 Kč více než průměrná mzda. Zajímavé je, že se nebere ohled na momentální místo bydliště. Politik může klidně bydlet v bytě v Praze, i přesto má však nárok na náhradu dopravy, jejíž výši určuje právě vzdálenost trvalého bydliště od Prahy.
Co si o platech politiků myslíte?


