Pokud vláda nezmrazí platy politiků, čeká je štědrý rok. Šéf vlády, sněmovny i senátu by dostávali čtvrt milionu

Nová vláda avizovala, že by v prvním lednovém týdnu mohla schválit ve stavu legislativní nouze zmrazení platů státních zaměstnanců, včetně ústavních činitelů, na jeden rok.

i Zdroj fotografie: Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
                   

Platy politiků od ledna mají vzrůst zhruba o šest procent. Novela, která počítala s jejich zmrazením na stávající výši, neprošla parlamentem. Smetl ji senát s tím, že je populistická. Prezident nebo ministři nové vlády by si přišli měsíčně navíc o 18 tisíc korun. Ve sněmovně už čekají další podobné návrhy na zmrazení platů z dílny opozice. Zástupci koaličních stran ODS, TOP 09, KDU-ČSL a Pirátů se Starosty jsou o návrzích připravení jednat, ale řada z nich stále zmiňuje populismus.

Podle senátu je to populismus

Zmrazení platů poslanců, senátorů, prezidenta a dalších schválila poslanecká sněmovna na mimořádné schůzi před loňskými sněmovními volbami. „Pokud bychom to neudělali, platy se od ledna skokově zvýší, a to by bylo v současné situaci skutečně skandální,“ cituje tehdejšího premiéra Andreje Babiše Blesk. Návrh ale neprošel senátem, který argumentoval tím, že jde o předvolební populistické gesto. Od ledna by si tak řadoví poslanci a senátoři přišli navíc zhruba o 5 500 korun.

iZdroj fotografie: Úřad vlády ČR
Nová vláda ČR

Měsíční příjem zákonodárců by tak stoupl na 96 300 korun. Předseda vlády Petr Fiala, předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová  a předseda senátu Miloš Vystrčil by dostali navíc téměř 15 tisíc korun. Měsíčně by jejich příjem vyskočil na 258 600 korun. Ministři nové vlády a prezident Miloš Zeman by si polepšili o 18 300 korun. Prezident by tak měl 321 tisíc korun a ministři 183 700 korun měsíčně. Stejně tak i místopředsedové parlamentních komor.

Kabinet plánuje zmrazení na rok

Ve sněmovně jsou dva návrhy, které vracejí zmrazení platů ústavních činitelů na scénu. Jeden je z dílny ANO a předkládá ho poslanec Babiš, druhý předložilo hnutí SPD. Návrhem expremiéra, který předpokládá ušetřit z rozpočtu asi 727 milionů korun, se zabývala nová vláda, ale odmítla ho. V návrhu chybí přechodné ustanovení, které by stanovilo, od kterého okamžiku se mají platy vyplácet podle nové úpravy. Babiš navrhuje zmrazit platy vrcholných politiků až do roku 2026.

Vláda ve středu schválila zvýšení platů policistů, hasičů a vojáků plošně o 700 korun měsíčně, píše iDnes. Původní návrh předchozí vlády počítal s růstem až dvojnásobným. Přidáno dostanou zdravotníci, pracovníci v sociálních službách i učitelé. Zbytek státních zaměstnanců se zvyšováním počítat nemůže. Stejně tak ústavní činitelé. Vláda chce v prvním lednovém týdnu schválit ve stavu legislativní nouze zmrazení těchto platů na jeden rok. Podle vicepremiéra Mariana Jurečky to ušetří veřejným rozpočtům zhruba sedm miliard korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články