Naléhavé: Majitelé domů a bytů musí urychleně vyplnit důležitý dokument. Kdo to neudělá, ten vyfasuje pokutu 400 000 Kč

Každý, kdo vlastní nějakou nemovitost, má také vůči státu některé povinnosti. Kromě placení daně je to letos ještě jedna novinka.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn, jak jsme na Událostech247 informovali nedávno. Zatímco některé jsou pozitivní, například slibované zefektivnění a zrychlení získání stavebního povolení, jiné novinky už mnohé majitele nemovitostí tak nepotěší. Změny se týkají stavební dokumentace.

Dotčeny jsou všechny stavby

Lidé, kteří nemovitost prodávají, nově nemusí kupujícím předávat dokumenty o jejich stavu, jak Události247 upozornily. O to horší situace však může pro nové obyvatele nastat. Musí totiž vše začít řešit sami a dokument, který by aktuálnímu stavu domu odpovídal, si sami zajistit. Problém se týká zejména starých rodinných domů, které prošly rozsáhlejší rekonstrukcí, například vestavbou podkroví, ale úpravy proběhly bez jakéhokoliv ohlášení úřadům.

Lidem, kteří bydlí v domě hrozí v roce 2024 astronomická pokuta. Kdo špatně vyplnil důležitý dokument, ten zaplatí 400 000 Kč

Od 1. ledna 2024 musí každý majitel stavby uchovávat stavební dokumentaci v takovém stavu, jaký odpovídá aktuálnímu skutečnému provedení stavby. Velká část nemovitostí však nemá dostatečnou dokumentaci o svém současném vzhledu. Nová povinnost se týká všech druhů stavebních objektů. Dokonce i těch, které byly postaveny předtím, než zákon začal platit. Změna tak nezasáhne pouze ty, kteří začínají stavět, ale i všechny stávající vlastníky nemovitostí.

Za nedodržení povinnosti hrozí pokuta až 400 000 korun

Mnohým lidem bude stačit vyřídit si takzvaný pasport stavby, který slouží jako oficiální dokumentace aktuálního stavu nemovitosti. Platí pro případ, kdy konkrétní stavba byla povolena, ale pouze se nedochovala její dokumentace, nebo stavba ke svému provedení povolení podle právních předpisů platných v době provedení stavby nevyžadovala, jak jsme na Událotech247 psali už dříve.

iZdroj fotografie: Realeklas / Creative Commons / CC-BY-SA
Nejenom majitelé domů, ale i bytů by si měli zkontrolovat, zda mají vše v pořádku

Pokud nebude mít majitel stavby odpovídající dokumentaci, může mu být uložena pokuta ve výši až 400 tisíc korun. Nové nařízení má majitele stavby přimět k poctivému vedení aktuální dokumentace. Původně byla nejvyšší možná pokuta 200 tisíc, ovšem novela zvýšila sazbu této pokuty na dvojnásobek, píše dále web. „Vidíte, tak o tom vůbec nevím. V rodinném domě přitom bydlíme už 20 let, ale tohle má na starosti manžel, tak snad to máme v pořádku,“ řekla Událostem247 paní Irena.

Věděli jste o výše zmíněné povinnosti? Napište nám to do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články