Velká změna: V květnu 2024 nedostanou Češi důchody tak, jak jsou zvyklí

Státní svátky mohou pro mnohé seniory znamenat nemalé komplikace. Některé totiž mění termíny výplat důchodů.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

Důchody prošly v posledních měsících velkými změnami. Dosud byli senioři zvyklí na to, že jim stát penzi vyplácí podle takzvaného klouzavého měsíce. Penzi tak dostávali vždy na následující měsíc dopředu, jak Události247 psaly už dříve. Tento systém se ale od příštího změní a českým důchodcům už nebudou důchody chodit tak, jak jsou nyní zvyklí.

Je dobré si termíny výplat důchodů hlídat

Důchody se budou od příštího roku vyplácet podle kalendářního měsíce a sníží se také počet výplatních dnů. Nyní se vyplácejí od 2. do 24. dne v měsíci. Postupně bude během dvou let zúžen jejich rozsah do zhruba jednoho týdne. Podíl na výplatních termínech však mají už teď také státní svátky. Psali jsme, že důchody vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení buď převodem na bankovní účet klienta, nebo složenkou na adresu jeho bydliště. 

Všem českým důchodcům už brzy nebudou chodit důchody tak, jak jsou zvyklí. Vše se změní k nepoznání

Klient si volí způsob výplaty důchodu při podání žádosti o dávku důchodového pojištění s tím, že kdykoliv později může požádat ČSSZ o změnu. Naposledy ovlivnily výplatu důchodů vánoční svátky. Tehdy ale lidé své peníze dostali ještě před obvyklým termínem. Senioři by si měli tyto časy hlídat, aby se jim pak nestalo, že nevyjdou s penězi a na pár dnů budou úplně na mizině. „Mám nějaké malé úspory, takže tohoto se bát nemusím,“ říká k tomu paní Kateřina.

Tentokrát to bude změna k lepšímu

Začátek května je v České republice ve znamení státních svátků. Kvůli jednomu z nich by měli senioři počítat s tím, že se změní termín vyplácení všech důchodů. Také tentokrát to však bude změna k lepšímu, protože peníze dostanou dříve, než jindy, píše web TN. Ve středu 1. května si Česko připomíná Svátek práce, o týden později, tedy 8. května, si pak připomínáme Den vítězství. Právě tento druhý květnový svátek změní termín výplat důchodů.

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Důchody se letos v květnu budou vyplácet dříve

Penze, u kterých výplatní termín připadá na 8. května, bude Česká správa sociálního zabezpečení lidem vyplácet o den dříve a peníze tak dostanou už 7. května. Podobná „příjemná“ situace pak nastane také v červenci, kdy důchodci dostanou své peníze s předstihem. Lidem s výplatním termínem 4. července dorazí už 3. července. Ti, kteří měli důchod dostat 6. července, se ho dočkají dokonce už  4. července, dodává TN.

Hlídáte si pravidelně změny ve vyplácení důchodů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články