Vláda má jasno: Stovky tisíc Čechů budou z důchodu pobírat více peněz. Budete mít nárok i vy?

Mnozí Češi budou mít již od příštího roku nárok na nový benefit, díky kterému získají z důchodu více peněz.

i Zdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
                   

Jak si přijít v důchodu na více peněz? To je téma, o kterém přemýšlí mnoho Čechů. Docílit toho lze několika způsoby. Události247 například psaly o pracování přesčas anebo vhodném načasování odchodu do penze. Někteří Češi ale budou mít na více peněz z důchodu nárok také z jiného důvodu. Zjistěte, zda se tento benefit bude týkat i vás.

Do důchodu půjdou dříve tisíce lidí

Věk odchodu do důchodu se neustále posouvá. Nedávno pak vláda schválila novinku, podle které se bude hranice automaticky upravovat podle průměrné doby dožití. Jak připomíná web Seznam Zprávy, pro lidi narozené po roce 1972 bude platit pravidlo, že do důchodu půjdou v takovém věku, aby v průměru v penzi strávili 21,5 let. „Informace o důchodovém věku bude každému známa při dosažení 50 let. Tedy vždy s dostatečným předstihem, aby lidé věděli, s čím mohou počítat,“ cituje web Seznam Zprávy ministra práce Mariana Jurečku (KDU-ČSL).

Pozor: Každý důchodce, který podepsal tento důležitý dokument ve špatný den, přijde o desítky tisíc Kč

Existuje však skupina Čechů, která bude moci do důchodu odejít daleko dříve. Jak totiž píše web ČT24, vláda, respektive ministerstva práce a zdravotnictví sestavila seznam povolání, kterým kvůli jejich náročnosti umožní dřívější odchod do důchodu. A to bez snížení penze. Tito lidé tak defacto budou mít z důchodu více peněz, protože budou moci do penze odejít dříve a pobírat ji déle.

O jaká povolání se bude jednat?

Zvýhodnění se má týkat zejména profesí, jež jsou fyzicky náročné a zdraví ohrožující. Důvodem může být třeba nadměrný hluk, teplo, vibrace, chemikálie nebo prašné prostředí. Jak web Novinky cituje ministerstvo práce, má jít „o osoby, u kterých nelze vliv rizik eliminovat ochrannými pomůckami. Konkrétně bude výhoda platit pro profese ve čtvrté a třetí části kategorie práce z hlediska rizikových faktorů. Celkem se má jednat asi o 120 tisíc lidí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ve čtvrté kategorii zaměstnání z hlediska rizikových faktorů jsou i svářeči

Jak píše web Peníze, některé profese jako jsou záchranáři či hasičů již tuto výhodu dřívějšího odchodu do důchodu mají. Jiní ji pak nově získají, a to od roku 2025. A o jaká povolání půjde? Má se jednat například o některé zdravotní sestry či pracovníky v sociálních službách, horníky, skláře, slévače, kováře, pracovníky v lesnictví a další.  

Jaká povolání by podle vás měla mít výhodu dřívějšího odchodu do penze ? Napište nám do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články