Někteří Češi mají od svého dodavatelé energií nárok na velké sumy peněz. Řekněte si o ně i vy

Ceny energií jsou často skloňovaným tématem. Co byste řekli tomu, kdyby vám váš dodavatel vrátil nemalý doplatek?

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Na Událostech247 jsme psali o tom, že někteří dodavatelé energií v nedávné době snižovali ceny, což mnohé Čechy jistě potěšilo. To ale ještě neznamená že musí skutečně dojít ke zlevnění. Výsledná částka, kterou lidé za energie platí, se totiž skládá z několika složek. A zatímco ta neregulovaná, kterou určují dodavatelé, klesla, ta regulovaná naopak stoupá.

Desítky nespokojených zákazníků

Například u plynu došlo od ledna k navýšení o 8,6 procenta. To ve výsledku znamená nárůst výdajů o několik set až tisíc korun ročně. K mírnému navýšení této sazby došlo i u elektrické energie. Odborníci se domnívají, že regulované složky cen energií budou růst i v příštích letech. V celkovém součtu by však lidé na elektřině i plynu měli v letošním roce díky zlevnění dodavatelů uspořit. Mohlo by jít až o 10, respektive 8,5 procenta.

Využíváte doma k vaření, či vytápění plyn? Takovéto ceny budeme platit v roce 2025. Češi absolutně nechápou

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Ceny energií jsou posledních několik let poměrně vysoké

Někteří zákazníci jsou však stále nespokojeni s chováním svých dodavatelů energií. Přes deset tisíc odběratelů elektřiny nebo plynu se loni obrátilo s dotazem nebo stížností ohledně svého dodavatele na Energetický regulační úřad. Lidem vadí nejčastěji to, že jim neproplatil přeplatky. Jde i o částky nad 10 000 korun, což tedy není zrovna málo. Redakce Událostí247 dohledala na webu Vaše stížnosti desítky nespokojených zákazníků.

Kam se obrátit o pomoc

Konkrétně si stěžovali třeba na společnost Virtual Energy. Jedné zákaznici údajně stále nevrátila přeplatek za plyn ve výši přes 9000 korun, jiné společnost prý dluží na přeplatku dokonce přes 31 000. Problémy měla podle uživatelů také Lidová energie. Redakce Událostí247 pro vás u Energetického regulačního úřadu zjišťovala, kam se obrátit, pokud se do takové situace dostanete. Je dobré se ujistit, že se opravdu jedná o pochybení dodavatele. Tedy zda jsou na vyúčtování správně vaše údaje, nebo jestli jste si smluvně neujednali, že se o přeplatek automaticky snižují zálohy na další období.

Provalilo se, kolik zaplatíme za energie od 1. ledna 2025. Zjistěte, kolik budete platit zrovna vy

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Přeplatky za energie vám dodavatel musí vyplatit

Pokud jsou vaše údaje správně a přeplatek se nepřevádí, zašlete dodavateli nejprve písemnou výzvu k uhrazení přeplatku. Pokud na ni nezareaguje, můžete si dluh začít odebírat ze záloh na základě tzv. úkonu započtení, kterým zároveň splníte svou povinnost hradit zálohy. Vymáhání přeplatku je možné pouze formou exekuce. Když je dodavatel s platbou v prodlení, činí ze zákona úrok u dodávek plynu 750 korun za každý den prodlení, maximálně 7500 korun. U elektřiny je to 600 korun denně, nejvýše však 24 000.

Řešili jste někdy přeplatek za energie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články