Stát: Někteří lidé dostanou v práci přidáno tisíce korun každý měsíc. Ostatní nedostanou nic

Více než 300 tisíc Čechů se od letošního září dočká navýšení platů. U některých se může jednat i o tisíce korun měsíčně navíc.

i Zdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
                   

O růstu platů některých státních zaměstnanců psaly Události247 již dříve. Jednou ze skupin, která si od letošního roku finančně polepšila, byli učitelé. Nyní přijde řada také na další profese. Již od letošního září by měli dostat přidáno úředníci, školníci, školní kuchařky, nebo soudní zapisovatelé.

Růst platů nastane už za pár měsíců

O plánu zvýšit platy vybraným státním úředníkům už nedávno Události247 informovaly. Tehdy však ještě nebylo jasné, o kolik tito lidé přidáno dostanou. Zatímco odbory požadovaly růst platů o 15 procent, ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) byl výrazně zdrženlivější a věc projednával se svými koaličními partnery, připomíná server Echo24. Nyní už je však podle všeho jasno.

Vláda: Přidáme peníze jedné skupině Čechů. Stane se tak už letos v září

Jak píše web Seznam Zprávy, Jurečka ohlásil plán zvýšit od září platy o 7 až 10 procent. To by mohlo u mnohých lidí činit stovky či dokonce tisíce korun měsíčně navíc. Zároveň se však bude jednat o velké náklady, které značně zatíží státní rozpočet. Podle Jurečky má jít asi o 5 miliard korun, uvádí web Novinky.

Přidáno dostanou jen někteří

Přilepšení zdaleka nečeká všechny státní zaměstnance. Jak dále píše web Seznam Zprávy, má se jednat pouze o ty nejhůře placené pozice. Konkrétně se na více peněz mohu těšit třeba úředníci na obcích a krajích, státní pracovníci v kultuře či zapisovatelé u soudu. Dále návrh počítá s některými zaměstnanci ve školách, třeba kuchařkami ve školních jídelnách a školníky. V souhrnu by se tak mělo jednat asi o 360 tisíc lidí, dodává web Novinky.

iZdroj fotografie: Pohled 111/ Creative Commons / CC-BY-SA
Přidáno dostanou i někteří státní úředníci

Zároveň, ani další státní zaměstnanci nemusí věšet hlavy. Nyní to sice vypadá, že ostatní nedostanou nic. U řady dalších profesí, jako jsou lékaři a zdravotní sestry, učitelé nebo pracovníci v sociálních službách, se má však případné zvýšení platů řešit individuálně, jak řekl Jurečka. Je tak možné, že třeba od ledna příštího roku dostanou přidáno i oni.

Je podle vás růst platů o 7 až 10 procent dostatečný? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
85 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články