Vláda: Přidáme peníze jedné skupině Čechů. Stane se tak už letos v září

Inflace v posledních letech výrazně snížila reálné výdělky státních zaměstnanců. Nyní by se konečně měli dočkat navýšení platů.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

O zvyšování platů některých státních zaměstnanců psaly Události247 již dříve. Od letošního roku si polepšili například učitelé, jejichž platy by měly dosahovat 130 procent průměrné mzdy. A nyní se zdá, že peníze navíc by mohli již brzy dostat také další pracovníci.

Úředníci si polepší

Přidáno mají na podzim podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dostat úředníci. Více peněz pro tyto státní zaměstnance požadují již delší dobu jejich odbory. Vlivem vysoké inflace v posledních letech a nedostatečnému zvyšování platů totiž reálné výdělky úředníků významně klesly, píše server iRozhlas. Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly má dokonce přes 130 tisíc pracovníků základní plat nižší, než kolik činí minimální mzda, jak řekl pro web EuroZprávy.

Stát: Tito lidé dostanou v práci v roce 2024 přidáno. Týká se to i vás?

Nyní se zdá, že státní úředníci by se konečně mohli dočkat zlepšení. Jak píše web Novinky, ministr Jurečka ohlásil chystané zvýšení jejich platů, a to už od letošního září. Peníze navíc by měli dostat jak lidé pracujících na krajských či obecních úřadech, tak zaměstnanci v kultuře a dalších oblastech.

Peníze navíc budou, ale neví se kolik

O jak vysoké částky se platy státních zaměstnanců zvednou ještě není jasné. Vládní koalice zatím ke shodě v této věci nedošla. Podle odborů by ideálně mělo dojít k plošnému zvýšení o 15 procent. To by však jen letošní státní rozpočet stálo asi 22 miliard korun navíc, jak uvádí web Echo24.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Marian Jurečka (KDU-ČSL) chystá navýšení platů státních zaměstnanců od letošního září

Celkově pak peníze, jež stát každý rok vynaloží na platy státních zaměstnanců, neustále rostou. V roce 2022 činily výdaje na platy 253,2 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o 7,6 procenta, psal loni web Forbes. V loňském roce pak stát ze svého rozpočtu na platy dal 271,2 miliardy korun, doplňuje web Echo24.

Souhlasíte s navýšením platů státních zaměstnanců? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články