Nemáte doma náhodou nějaké staré plakáty? V devadesátkách je měl na zdi každý, dnes se prodávají za miliony korun

Pokud se vám doma válí nějaké staré plakáty, pak si zkuste zjistit jejich cenu. Dnes totiž mohou mít hodnotu několika milionů korun.

i Zdroj fotografie: Petr Vilgus/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Věci, které kdysi byly nedílnou součástí našeho života, se z něj pomalu začaly vytrácet. Ať už za to mohla samotná doba, která si žádala jiný trend, nebo i technologie, která se neustále posouvá dopředu. Kazety jsme vyměnili za cédéčka a staré porcelánové nádobí za novější a levné kousky z Ikei. Jenže právě tyto staré věci, kterých jsme se kdysi zbavili, dnes mohou mít nebývale vysokou hodnotu. Jak redakce Událostí247 zmiňovala, sběratelé projevují zájem o staré nádobí, známky, bankovky, a nebo například i plakáty. Právě ty dnes mohou dosahovat milionových hodnot.

Nový cíl sběratelů – plakáty

Existuje řada věcí, které nám připadají každodenní a obyčejné, přesto mohou mít v budoucnu neuvěřitelnou hodnotu. Některé z těchto předmětů jsme si jako děti brali bez většího zájmu – často zdarma nebo za pár korun. Vzpomínáte si například na časy, kdy jsme si v devadesátkách vylepovali plakáty po pokojích? Častokrát je nám někdo dal, možná jsme je našli i v časopisech, které četli naši rodiče. No, dnes takové plakáty mohou mít opravdu velkou cenu. Nutno však podotknout, že sběratelé se zajímají primárně o ty filmové.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Haléř z Československa má dnes hodnotu přes milion korun. Sběratelé mají o podobné kousky velký zájem

iZdroj fotografie: Elodie Meidol / Creative Commons / CC-BY-SA
I plakáty ze starých časopisů dnes mohou mít obrovskou hodnotu

Film byl a je pro mnoho lidí magickým světem, který se zrcadlil nejen v samotných filmech, ale i v jejich propagačních materiálech. Plakáty, které se věšely v pokojích nebo na veřejných toaletách, dnes mohou mít zcela jiný význam – jsou vzácnými sběratelskými kousky. Důkazem toho jsou například statistiky z webu Film Art Gallery, který se ve svém nedávném článku rozepsal o těch nejdražších plakátech vůbec.

Například plakát k filmu Metropolis z roku 1927 se nedávno prodal za neuvěřitelných 1,2 milionu dolarů. To je mimochodem v přepočtu 26 milionů korun. Další plakát, tentokrát k filmu Dracula z roku 1931, se pak prodal za trochu menší částku, zato ale stále vysokou. V roce 2017 se vydražil za 525 800 dolarů, tedy v přepočtu za 11,5 milionu korun.

Jak poznat plakát s vysokou hodnotou

Pro cenu plakátu není určující jeho stáří, ale především jeho originálnost. Pokud vlastníte například originální plakát z premiéry filmu z 20. let 20. století, můžete na něm klidně vydělat desetitisíce až statisíce korun, ne-li dokonce miliony. A to nejen u zahraničních plakátů. I československé plakáty z 60. let, které byly skutečnými výtvarnými díly, mají svou cenu. Ceny těchto kousků se pohybují mezi 25–40 tisíci korunami.

Jedna z nejoblíbenějších knih v historii má teď pohádkovou hodnotu. Sběratelé nabízí desítky tisíc korun za jediný kus

iZdroj fotografie: Fredericknoronha/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kromě časopisů dnes můžete vydělat například i na knihách

V první řadě, pokud doma skutečně máte nějaký starý filmový plakát, pak se rozhodně vyplatí se jako první podívat na internet. Tam koneckonců nejsnadněji zjistíte, jak se jeho cena pohybuje. Pokud ale žádné informace na internetu nenajdete, vyplatí se obrátit například na Asociaci starožitníků, kde vám s cenou určitě rádi poradí.

Máte doma nějaké staré plakáty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články