Možná se vám ještě válí zaprášené někde na půdě nebo ve sklepě. Přitom mohou mít velkou hodnotu.
Událostí247 již dříve přinesly informace o tom, že někteří s oblibou shromažďují třeba staré jízdní řády, hračky nebo dokonce obaly od jednorázových žiletek. Sbírat se však dají i staré skleněné láhve. Pokud tedy nějakou takovou máte doma, podívejte se nejprve, zda nevlastníte unikátní kousek.
Důležité je také označení láhve
Pokud si říkáte, že staré láhve nikoho až tak moc nezajímají, opak je pravdou. Jak redakce Událostí247 dohledala na webu Klubu sběratelů kuriozit, sběratelé láhve dokonce dělí podle několika kritérií. Kromě druhu použití je rozlišují také třeba podle způsobu výroby. Obzvlášť ceněné bývají například staré láhve od punčů, které jsou obvykle průhledné a mívají na sobě zajímavé geometrické, květinové a figurální dekory.
Minulý rok na staré láhvi vydělal majitel, kterému se ji podařilo na aukčním serveru Aukro prodat za 71 500 korun. Měla označení Chuchelského pivovaru. Vyvolávací cena tehdy činila jen 1000 korun. Našly se však dvě desítky zájemců, kteří po tomto unikátu toužili natolik, že se nakonec tato částka vyšplhala až na výše uvedenou sumu. Později se dražily ještě dvě další lahve. Jedna se nakonec prodala za 15 000 a druhá za necelých 35 000 korun. Obě však měly označení jiného pivovaru.
Sbírat se dá prakticky cokoliv
Velkou cenu však mají také třeba knihy. První vydání pilotního díla o životě mladého čaroděje s názvem Harry Potter a Kámen mudrců v pevné vazbě je navíc velmi vzácné. Původní náklad tvořil jen 500 výtisků. O jejich exkluzivitě svědčí to, že jeden z nich se ve Velké Británii vydražil za více než tři čtvrtě milionu korun. Nový majitel navíc vydražil opravdový unikát, protože tuto knihu vlastnil mladík jménem Harry Potter, jak Události247 dohledaly na serveru BBC.
Cennosti se ovšem dají najít také mezi porcelánem. Žádané jsou zejména historické kousky staré několik stovek let. Konkrétně třeba ty, které pocházejí ze starých čínských dynastií. V některých případech může jejich hodnota dosahovat i několika milionů korun. Originální čínský porcelán poznáte tak, že při lehkém poklepání dřevem vydává melodický zvuk nebo zvonění. Proti světlu by pak měl originální porcelán lehce prosvítat.
Našli jste někdy něco vzácného?


