Nemáte doma náramek z tržnice či pouti? Možná vypadá obyčejně. Jeho hodnota ovšem přesahuje i 10 000 Kč

Kdysi obyčejný náramek, dnes kousek, za který vám sběratelé rádi zaplatí desetitisíce korun. Nemáte ho náhodou doma?

i Zdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Letos spousta Čechů vyrazila na všemi milovanou Matějskou pouť, a to zvlášť poté, co se na ní po dlouhé době znovu objevila oblíbená atrakce. Jak redakce Událostí247 zmiňovala, horská dráha Cyklon se vrátila po dlouhých 7 letech a okamžitě opět učarovala všem návštěvníkům. Nejsou to však pouze atrakce, které lidi lákají na poutích. Jsou to i stánky, a to jak s jídlem, tak například s veteší. Věděli jste ale, že ona veteš může mít ve skutečnosti vysokou hodnotu?

Český drahokam

Od nepaměti přitahují lidskou pozornost díky své oslnivé záři, výjimečné tvrdosti a hluboké symbolice. Drahokamy, tedy drahé kameny, které prošly broušením, se staly synonymem krásy, luxusu i investice. Drahokamy nejsou ničím jiným než vzácnými minerály – přírodními nerosty, které vznikly bez zásahu člověka během složitých geologických procesů. Dnes zná většina lidí především diamant, rubín nebo smaragd, ale věděli jste, že i my máme v Česku své drahokamy? Kromě toho, že u nás najdete ametyst, citríny nebo acháty a jaspis, máme zde především český granát.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Některé tuzexové poukázky z ČSSR se prodávají za statisíce korun. Bon z roku 1959 se vydražil za více než 1 000 000 Kč

iZdroj fotografie: Jan Helebrant / Creative Commons / CC BY-SA
Český granát patří mezi naprostý klenot naší země

Jde o typ křemičitanu z rodiny granátů, který se vyznačuje hluboce rudou barvou. Název granát vychází z latinského „granum“, tedy zrno – kvůli typickému tvaru krystalů. Na Mohsově stupnici tvrdosti dosahuje pyrop hodnoty alespoň sedm, což z něj činí plnohodnotný drahokam. No a právě ten dnes může mít opravdu vysokou hodnotu. Ony granátové šperky, konkrétně náramky, se totiž mohou na první pohled působit trochu obyčejně, téměř až jako veteš. Dnes však za ně můžete dostat více než 10 000 Kč.

Náramek s vysokou cenou

Právě kvůli tomu, že granátové náramky vypadají obyčejně, si je lehce může kdekdo splést s obyčejnou veteší. V minulosti se například prodávaly na poutích a je dost pravděpodobné, že je dnes můžete mít doma. Pokud tomu tak skutečně je, pak za ně můžete dostat více než 10 000 Kč. Jak uvádí firma Granát Turnov, která se specializuje právě na Český granát, cena za gram se může pohybovat až okolo 500 Kč. Když pak máte náramek o váze 20 gramů, pak může jeho cena vyšplhat přes 10 000 Kč.

Známá hračka z ČSSR se dá prodat za 235 000 Kč. Kdo ji má doma, neměl by ji v žádném případě vyhazovat

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC BY-SA
Granátové náramky se prodávaly v minulosti i na poutích

Důkazem vysoké ceny těchto šperků jsou pak nejrůznější aukční fóra a portály, kde se granátové náramky prodávají například za 13 750 Kč. Když jsou pozlacené nebo dokonce obsahují skutečné zlato, cena se může vyšplhat až do statisíců. Pokud tedy doma máte nějaké šperky, které považujete za starou veteš, raději si ověřte jejich cenu. Kdo ví, třeba máte právě teď doma poklad.

Máte doma nějaké šperky z poutí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články