Stovky či dokonce miliony korun. Takové částky jsou sběratelé známek ochotni dát za ty obzvlášť vzácné kusy. Přinášíme přehled několika z nich.
Známky patří mezi oblíbený sběratelský artikl. Podle odhadů se tomuto koníčku věnuje více než 20 milionů lidí po celém světě. Sumy, za něž se prodávají se pak podle jejich vzácnosti mohou pohybovat v řádech tisíců až milionů korun. Kdo by tak náhodou některou žádanou známku vlastnil, může na jejím prodeji královsky zbohatnout.
Statisíce korun za jednu známku
Kromě sběratelské hodnoty jsou známky také velmi dobrou investicí. Jak loni psal web Aktuálně, roční zhodnocení se pohybuje okolo 30 procent, což je například v porovnání s dluhopisy třikrát až čtyřikrát více. Tento typ investování však vyžaduje také velký vstupní kapitál. Ceny významných známek jsou totiž opravu vysoké.
V loňském roce se například v Praze vydražilo hned několik unikátních známek. Jak připomíná web iDnes, jedna z nich byla i původně rakousko-uherská známka, na které byl však přetištěn nápis Pošta Československá 1919. Její vyvolávací cena byla 260 tisíc korun, nakonec se však prodala za částku ještě o 100 tisíc korun vyšší.
Některé známky mají milionové hodnoty
Události247 například v minulosti psaly o známé známce Český Mauritius. Jedná se o velmi vzácnou známku z roku 1919. Do dražby se známka dostala před 6 lety, přičemž její nový majitel za ni dal neuvěřitelných 7,8 milionů korun.
Ještě vyšší hodnotu pak má další známka vlastněná českým sběratelem, a sice rumělkový merkur. Na světe jich existuje jen 5 kusů, což z ní v očích sběratelů činí mimořádně žádaný artikl. Hodnota se pak odhaduje na 10 milionů korun, píše web Hospodářské noviny.