Pokud si doma necháváte již neplatné mince, možná pro vás máme dobrou zprávu. Některé z nich dnes mohou mít hodnotu i milionů korun.
Mnoho lidí si doma uchovává drobné mince, které už nevyužívají – ať už jde o staré české haléře, nebo cizí měnu z dovolené. Málokdo si však uvědomuje, že některé z těchto mincí mohou mít dnes velkou sběratelskou hodnotu a jejich cena se s časem může vyšplhat do závratných výšin. Vždyť například taková desetikoruna, o které vás redakce Událostí247 nedávno informovala, má dnes hodnotu 600 000 Kč. Podobnou hodnotu mohou mít i některé haléře, přitom spousta Čechů si je dnes schovává doma na památku.
Mince s vysokou hodnotou
Jak už to tak bývá, některé mince mohou mít vysokou hodnotu. Často se jedná o ty, které jsou buď staré a dnes už nejsou téměř k sehnání, nebo obsahují nějakou chybu, ke které došlo při jejich ražbě. Jednu takovou minci má teď například Velká Británie, a to konkrétně tu, která byla vyražena k odchodu z Evropské unie. Do oběhu se totiž dostaly kousky, které mají vyražené chybné datum Brexitu. Jak redakce Událostí247 zjistila, její hodnota se dnes pohybuje okolo 40 000 liber, tedy v přepočtu 1 200 000 Kč.
I u nás máme mnoho chybně vyražených mincí. Jednou z nich je například dvacetikoruna, která má obě strany stejné. Za tu dnes můžete dostat 500 000 Kč. No a pak jsou tu staré a vzácné mince, jako například haléře. Ten nejznámější je pětihaléř z roku 1924, jehož cena se nakonec vyšplhala na 1,7 milionu korun.
Historie haléřů na českém území sahá až do roku 1384, každopádně haléře v takové podobě, v jaké je známe, se začaly razit až za první republiky. Ty se razily celkově v osmi nominálních hodnotách: 1, 2, 3, 5, 10, 20, 25 a 50 haléřů. Postupem času nižší nominální hodnoty haléřů vymizely a nakonec jsme platili jen deseti, dvaceti a padesátihaléřem, a to až do 31. srpna roku 2008. Ačkoliv s haléři neplatíme už více než dvacet let, nacházejí se stále v mnoha domácnostech a dnes mohou mít vysokou hodnotu.
Některé haléře mají dnes vysokou hodnotu
Šance, že najdete doma haléř z roku 1924 a získáte za něj 1,7 milionu korun, je téměř mizivá. I tak však nemusíte zoufat – i novější haléře mají dnes svou hodnotu. Například haléře ze 60. let se na internetovém tržišti Aukro většinou pohybují okolo 10 000 Kč. Československý haléř s chybnou ražbou (bez data ražby) a chybějící lícovou stranou se zde nabízí za 380 000 Kč. Právě takové mince mívají často vysokou hodnotu.
„U mincí hraje velkou roli nejen jejich stáří a stav, v jakém se nacházejí, ale především jejich jedinečnost. Chybně ražené mince jsou zpravidla mnohem hodnotnější, jelikož každá z nich je originální a od ostatních kousků se značně liší. Co se haléře z roku 1924 týká, ten svou hodnotu získal především díky tomu, že neměl nikdy vzniknout,“ vysvětlil pro Události247 sběratel Karel D. z Prahy. Toho jsme se zároveň zeptali i na to, zda se vyplatí si doma nechávat již neplatné mince a bankovky.
„Tím, že si doma některé z již neplatných mincí necháte, určitě nic nezkazíte. Každá mince začne postupem času mizet a čím méně jejích kusů bude existovat, tím větší bude její hodnota. Stejné pravidlo platí nejen pro mince a bankovky, ale také poukázky, například ty tuzexové. Po nich je v poslední době velká poptávka a i jejich cena se může vyšplhat do vyšších statisíců,“ prozradil Událostem247.
Necháváte si doma neplatné mince a bankovky?


