Mnohé sběratelsky hodnotné mince jsou staré jen pár desítek let. A některé jsou podle všeho stále v oběhu.
Hodnota českých mincí, respektive množství věcí, které si za ně lze koupit, v dnešní době není příliš vysoké. Kvůli inflaci a zdražování už si například za desetikorunu lidé koupí sotva 2 nebo 3 rohlíky. Některé mince mají ale cenu daleko vyšší a rohlíků by si za ně lidé mohli koupit tisíce. Je to díky jejich sběratelské hodnotě.
Sběratelé si těchto mincí skutečně cení
Příkladem je na první pohled obyčejná desetikoruna. Pochází z roku 1993 a jak již dříve psaly Události247, liší se mimo jiné ve velikosti písmen nápisu Kč. Pro tuto drobnou jinakost za ni sběratelé neváhají zaplatit klidně i statisíce korun. Před 3 lety se například vydražila za rekordních 615 tisíc korun, jak píše server CNN Prima News.
Velmi ceněné jsou i další mince z dnešní doby, a sice dvacetikoruny. Avšak pouze ty, které na sobě mají tuto specifickou chybu. Na obou stranách totiž mají vyražený obrázek svatého Václava. Strana s českým lvem zde zcela chybí. Loni se jedna taková vydražila asi za 120 tisíc korun a prodejce k ní přišel tak, že ji prý našel v oběhu, píše web TN. Z toho tedy plyne, že šance na nalezení takovéto vzácné mince zde pořád jsou.
Obrovskou hodnotu mají i velmi staré mince
V obchodě by si za tyto mince dnes člověk sice nic nekoupil, přesto je ale jejich cena obrovská. Konkrétně se jedná třeba o pětihaléř z roku 1924. Protože tehdy jich vzniklo jen velmi málo kusů, je dnes jejich hodnota mimořádně vysoká. V minulosti se například jeden prodal za 506 tisíc korun, připomínají Události247. Kdo by tedy tuto minci z období první republiky vlastnil, má v ní ukryté nemalé jmění.
A ještě o řád vyšší částky jsou pak numismatičtí sběratelé ochotni zaplatit za tuto minci pocházející ze začátku 17. století. Jedná se o vzácný třídukát Rudolfa II. Jak uvádí web iDnes, loni na podzim se tato historická mince vydražila za téměř 7 milionů korun.