Nenašli jste v peněžence tuhle konkrétní stokorunu? Poznat se dá snadno. Sběratelé za ni platí desetitisíce Kč

Papírové bankovky, kterými běžně platíme, má v peněžence asi každý. Mezi nimi se ale tu a tam objeví výjimečné kusy, které místo do obchodů míří do vitrín sběratelů.

i Zdroj fotografie: ТамараГончарук/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Stokorunu má v peněžence většina Čechů. Jak jsme ostatně ověřili na webu České národní banky, v oběhu jich je bezmála 70 milionů kusů. Některé z nich mají ale daleko vyšší reálnou hodnotu, než 100 korun. Jedná se o sběratelská platidla a jejich hodnota může dosahovat i desetitisíců korun.

Bankovku vydala ČNB v roce 2019

Konkrétně se jedná o stokorunu, která vznikla u příležitosti 100 let od vzniku československé měny. Jak redakce Událostí247 ověřila na webu ČNB, na bankovce je portrét Aloise Rašína, prvního československého ministra financí. K tomu je na přední straně také lev a další symboly. Zadní stranu pak zdobí několik symbolů odkazujících k československé měně a její historii.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Neválí se vám v kapse tahle 100 Kč bankovka? Liší se malým detailem, díky kterému stojí desítky tisíc korun

iZdroj fotografie: Mojmir Churavy/ Creative Commons / CC-BY-SA
O stokoruny s portrétem Aloise Rašína mají sběratelé velký zájem

Této bankovky však před 6 lety vzniklo jen 20 tisíc kusů, jak jsme ověřili z informací serveru ČT24. A to zásadně ovlivňuje její hodnotu. Ačkoli nominální cena bankovky je jen 100 korun, podle informací z aukcí se prodává i za desítky tisíc, jak redakce Událostí247 ověřila. Jedna z bankovek se například v minulosti v aukci společnosti Macho & Chlapovič vydražila za 1 tisíc eur, tedy přibližně 25 tisíc korun.

ČNB vydala i další pamětní stokorunu

Jak dále redakce Událostí247 zjistila z informací na webu ČNB, instituce o 3 roky později, tedy v roce 2022 vydala další stokorunu odkazující na historii československé měny. Je na ni další významný ekonom, Karel Engliš. A jak jsme ověřili na webu akčního portálu Aukro, také ta se dá prodat za vysoké částky, jež mohou dosahovat klidně i 10 tisíc korun.

Nemáte někde po kapse tuhle 100 Kč bankovku? Odlišuje se jen drobným detailem. Sběratelé za ni nabízí desítky tisíc korun

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Na vybrané sběratelské mince a bankovky se často stojí dlouhé fronty

Na závěr je nutné dodat, že tuto bankovku samozřejmě v oběhu lidé asi nenajdou. Pakliže by se k ní ale dostali jinak, třeba ji po někom zdědili či našli mezi věcmi na půdě, mohou si jejím prodejem přijít na slušné peníze. Anebo si ji mohou ponechat a počkat si, zda její cena ještě nebude dále stoupat. V době, kdy klasické spoření nevynáší téměř nic, může být investice do vzácných platidel podle redakce Událostí247 výhodný a prozíravý krok.

Koupili jste si někdy nějakou sběratelskou minci či bankovku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články