Rozhodlo se: Kdo bydlí v určené části České republiky, nesmí v létě 2025 využívat vodu. Pokuty sahají do desítek tisíc korun

Několik desítek tisíc korun může činit pokuta za porušení zákazu využívání pitné vody. Omezení se vztahuje jen na vybrané činnosti, jako je třeba zalévání zahrad.

i Zdroj fotografie: Tony Webster/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Pitná voda je pro většinu Čechů naprosto samozřejmá věc a většina z nich ani nepřemýšlí nad tím, že by s ní měli šetřit nebo že by jednou mohla dojít. Reálně však vody není nekonečno a zejména nyní, v létě, se v některých částech Česka voda z veřejných vodovodů stává vzácným zdrojem. Vybrané obce tak dokonce vydaly zákaz využívat vodu na některé zbytné činnosti.

Vodu nesmí lidé používat třeba k zalévání

Aktuálně sice naštěstí v Česku nepanují extrémní sucha, jako tomu bylo v některých z předešlých let. Jak redakce Událostí247 ověřila z informací Českého hydrometeorologického ústavu, ke 13. červenci podle hydrometeorologů v Česku panovalo „na části území začínající až mírné sucho, lokálně i střední sucho“. I přesto voda ve vybraných oblastech dochází a tamní samosprávy tak musí její užívání omezovat.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

iZdroj fotografie: Martin Strachoň/ Creative Commons / CC-BY-SA
Lidé pitnou vodou ve vybraných obcích nesmí například zalévat zahrady

Příkladem jsou vybrané obce na jižní Moravě. V některých hrozí, že by mohlo dojít k úplnému vyčerpání zdrojů pitné vody. A tak raději plošně zakazují činnosti, které by mohly situaci dál zhoršit. Jedná se třeba o to, že lidé vodu nesmí používat k zalévání zahrad, mytí aut nebo napouštění bazénů. Jak redakce Událostí247 zjistila, týká se to například obyvatel obcí na Boskovicku nebo v Mikulově, kde zákaz platí až do 15. září.

Za porušení hrozí sankce

Také v dalších oblastech Česka obce zákaz využívat vodu na určité činnosti vydávají. Týká se to například Štěbořic a Dolních Životic v okrese Opava. Dále omezení zavedl městys Štěchovice ve středních Čechách nebo obec Lodhéřov v Jihočeském kraji. Za nedodržení nařízení přitom lidem mohou hrozit vysoké sankce. Jak jsme dále ověřili z informací serveru Novinky, pokuty mohou dosahovat až 50 tisíc korun.

iZdroj fotografie: Benreis/ Creative Commons / CC-BY-SA
V létě je vody nedostatek, a tak by s ní lidé neměli plýtvat

Vodu potřebují všichni. A přestože zmíněné zákazy a omezení nejsou pro lidí jistě nic příjemného, podle redakce Událostí247 jsou nevyhnutelné, pakliže obyvatelé nechtějí, aby jednoho dne voda došla úplně. Zejména v dnešní době různých klimatických výkyvů a extrémního počasí je tak důležité s vodou šetřit a snažit se chovat co nejvíce ohleduplně. Nejen k sobě navzájem, ale také k přírodě.

Platí podobný zákaz i ve vašem městě nebo obci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články