Nemáte doma náhodou nějaké staré audiokazety? Sběratelé o ně jeví velký zájem, za některé kousky vám zaplatí klidně 100 000 Kč.
Zájem o sběratelství v Česku se neustále zvedá a spousta věcí, které se dnes už nepoužívají, dnes nabývá na své hodnotě. Redakce Událostí247 vás o některých takových předmětech informovala už několikrát. Prodávají se staré vinylové desky, DVD a VHS filmy, nebo také klasické předměty jako známky a bankovky. Věděli jste však, že sběratelé v posledních letech prahnou po klasických audiokazetách? Za některé z nich vám mohou dnes zaplatit i přes 100 000 Kč.
Staré kazety za rekordní částky
Klasické audiokazety byly kdysi součástí téměř každé domácnosti. Koneckonců, v minulosti šlo pouze o jeden z mála způsobů, jak si pustit doma svou oblíbenou muziku, a to především v době, kdy ještě neexistovaly kompaktní disky. První audiokazety se začaly vyrábět v roce 1963 a brzy, se vzestupem kazeťáků, autorádií s přehrávači a walkmany, je pak měl doma úplně každý. Jak šla technologie dopředu a začaly vznikat první kompaktní disky, stejně jako o vinyly, i o audiokazety začali lidé ztrácet zájem.
Postupem času se audiokazet začali lidé zbavovat a některé z nich jsou dnes považovány za velmi vzácné klenoty. Přestože většina běžných kazet zůstává bez větší hodnoty, výjimky ukazují, jak nečekaně vzácné některé kusy mohou být. Jak redakce Událostí247 zjistila, jeden z nejznámějších případů se týká demo nahrávky kapely Deftones z roku 1993. Tato raritní kazeta byla prodána za 5 000 amerických dolarů, což v přepočtu přesahuje 115 000 Kč.
Kazet za takovou cenu je však mnohem více. Samotný server Discogs, přes který se kazeta prodala, eviduje hned několik dalších kousků, které se prodaly za podobnou cenu. Například album The Versace Experience: Prelude 2 Gold od zpěváka Prince se prodalo za téměř 100 000 Kč. Ta od skupiny Xero, která je dnes známá jako Linkin Park, taktéž dosáhla částky 100 000 Kč.
Jaké kousky mají dnes vysokou cenu
O tom, zda má audiokazeta vysokou hodnotu, rozhoduje hned několik faktorů. Sběratele zajímá počet vyrobených kusů, původní obal, technický stav nebo unikátní obsah. Pokud máte audiokazety v dobrém stavu, pak sběratele bude zajímat především to, od koho jsou. Zajímají je hlavně slavní umělci, jako například Michael Jackson nebo Celine Dion. Z kapel pak například Metallica a Nirvana.
Jak redakce Událostí247 zjistila, na několika českých aukčních portálech se některé audiokazety prodávají i za 10 000 Kč. Nemusíte však mít nahrávku oblíbeného zpěváka nebo kapely – kazeta může být klidně i úplně prázdná, protože i o ně je zájem. Nerozbalené kousky z 90. let se dnes prodávají i za 1 000 Kč, a to především proto, že mají špičkové záznamové vlastnosti a jsou vyhledávané pro archivní nahrávky. V případě, že doma nějaké audiokazety máte, zkuste se poradit s odborníky. Kdo ví, třeba máte doma právě teď poklad za desetitisíce korun.
Máte doma nějaké staré audiokazety?


