Začali jste platit koncesionářské poplatky? Možná zbytečně. Pokud spadáte do této skupiny, pak vám povinnost platit odpadá.
Zvýšení koncesionářských poplatků od začátku letošního roku rozvířilo veřejnou debatu o jejich oprávněnosti i samotné podstatě tohoto systému. Ačkoliv změna výše plateb nebyla nijak dramatická, mnozí začali zpochybňovat, zda by mělo být jejich hrazení nadále zákonnou povinností. S tím zároveň přichází otázka, kdo se této povinnosti může podle zákona legálně vyhnout? Pojďme se společně podívat na to, jak to ve skutečnosti je a kdo nemusí případně za koncesionářské poplatky platit ani korunu.
Koncesionářské poplatky a kdo je nemusí platit
To, že musíme platit koncesionářské poplatky, není výmysl České televize, nýbrž ustanovení podle zákona č. 348/2005 Sb., o rozhlasových a televizních poplatcích. V něm se můžeme dočíst mnoho zajímavých věcí i například o tom, kdo se povinnosti jejich placení může vyhnout. Pojďme se společně na tyto výjimky podívat.
Od 1. května 2025 začala platit novela, která upravila výši měsíčních plateb – nově činí 150 Kč za televizi a 55 Kč za rozhlas. Zároveň zůstávají zachovány i konkrétní výjimky, díky nimž se lze zákonné povinnosti vyhnout. První skupinou, která koncesionářské poplatky platit nemusí, je ta, která doma nemá žádné zařízení umožňující příjem vysílání. V minulosti tím byla myšlena televize, dnes už do této kategorie spadá i telefon, počítač či tablet.
Pokud doma nemáte ani jedno ze zmíněných zařízení nebo nemáte možnost vysílání přijímat, stačí podat čestné prohlášení a to následně zaslat České televizi. Můžete tak učinit například na adrese [email protected] nebo [email protected].
Kdo další může žádat o osvobození
Domácnosti bez přijímačů ale nejsou jediné, kdo může žádat o výjimku. Zákon umožňuje vyjmout z této povinnosti také další skupiny. Jak redakce Událostí247 zjistila, jednou z nich jsou lidé, kteří mají nižší příjem než 2,15násobek životního minima. Z logiky věci pak koncesionářské poplatky nemusí platit ani nevidomé a neslyšící osoby. V tomto případě si ale dejte pozor – koncesionářské poplatky neplatíte jako osoba, ale jako domácnost. Pokud se v domácnosti nachází alespoň jeden člen, který nemá žádné podobné postižení, povinnost platit vám zůstává.
Platit také nemusí cizinci bez trvalého nebo dlouhodobého pobytu v Česku nebo lidé v přechodném ubytování bez odpovídajícího vybavení. Stejně tak se mu mohou vyhnout i organizace a instituce jako např. školy, vysílací provozovatelé, spolky zdravotně postižených nebo zaměstnavatelé, kde pracuje více než 50 % osob se zdravotním handicapem. A v neposlední řadě také firmy s méně než 25 zaměstnanci.
Spadáte do některé ze zmíněných skupin?

