Nová dopravní značka 2024: Řidiči, připravte se, tohle nebude jen tak. Kdo nebude vědět co znamená, ten na to tvrdě doplatí

Od ledna začne nejen Nový rok, ale začnou také platit některé nové dopravní značky. Jedna z nich například označí speciální parkoviště.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nad některými dopravními značkami zůstává pomalu rozum stát a řidiči často ani netuší, co vlastně znamenají. Na Událostech247 jsme psali také o tom, že některé země mohou používat vlastní značky, například Německo. Jedna značka tam vypadá skutečně neobvykle. Je na ní červená tečka nad černou šipkou a slouží jako ukazatel odbočky. 

Chceme bezpečnější silnice, říká ministerstvo dopravy

Německo je navíc známé tím, že patří k zemím s největším počtem dopravních značek v Evropě a také je na řidiče velmi přísné. Jak jsme psali už dříve, řidiči najdou u silnic okolo tisícovky značek. Například značka 277.1. s konkrétním názvem „Zákaz předjíždění jednostopých vozidel pro vícestopá motorová vozidla a motocykly s postranním vozíkem.“ Je to kulatá zákazová značka, na které je osobní auto a vedle něj kolo a pod ním motorka. 

Pokuta 1725 Kč za nedodržení nové dopravní značky. Víte, co značí? Pokud ne, policie se s vámi mazat nebude

Za touto dopravní značkou mají osobní a nákladní auta nebo motorky se sajdkárou zákaz předjíždět kola, mopedy, skútry a motorky. Nových značek se dočkáme také v Česku. Novinky vycházejí z novely zákona o silničním provozu a ze zkušeností z praxe jako reakce na aktuální trendy vývoje silničního provozu. Psal o tom web Auto. „Řidiči při svých cestách začnou potkávat značky upozorňující na začátek a konec sdílené zóny nebo na dodržování bezpečného odstupu při jízdě na dálnici,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka.

Co přesně nová značka znamená

Jednou z těch nových je značka pro parkoviště označená P+D. Jak připomíná web AutoŽivě, liší se od již známých označení K+R a P+R. Zatímco K+R, neboli Kiss and Ride, označuje parkoviště určené pro krátkodobé zastavení nebo vyčkávání vozidel, především pro naložení a vyložení osob, které pokračují hromadnou dopravou, P+R, neboli Park and Ride, je určena pro parkování vozidel, jejichž řidiči pokračují veřejnou dopravou. Nová značka P+D bude mít zcela odlišný účel.

iZdroj fotografie: Policie ČR
Nedodržení dopravních značek policie řeší napomenutím, pokutou, nebo v některých případech zákazem řízení

Je totiž navržena pro vozidla, jejichž řidiči budou přestupovat do centra města jako spolujezdci v jiném vozidle. Narozdíl od už existujících parkovišť typu P+R nebo K+R nedochází u P+D ke změně druhu dopravy. Jde pouze o přestup více osob do jiného vozidla. Toto opatření má za cíl podporovat sdílení aut a snižovat počet vozidel v centru města. „Nějak se mi to nezdá, sdílená koloběžka, budiž. Ale nedovedu si představit, jak to bude fungovat, předávání klíčů, doplnění benzínu a tak dále,“ řekl Událostem247 pan Josef z Brna.

Co si o nové dopravní značce myslíte? Napište nám váš názor

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články