Nová dopravní značka: Kdo ji nebude znát, dostane likvidační pokutu a přijde o řidičák

Na silnicích stále přibývají nové značky, jež by řidiči rozhodně měli znát. Jinak jim mohou hrozit problémy s policií.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Řidiči by neustále měli sledovat novinky, které se v oblasti dopravy dějí. Jinak se jim totiž snadno může stát, že na silnicích se začne objevovat nová dopravní značka, jejíž význam nebudou znát. Události247 například v minulosti psaly o nových značkách týkajících se sdílených zón či označení servisních míst pro čištění a vyprazdňování hygienických zařízení obytných vozů. To však zdaleka nejsou ty jediné novinky, na které mohou motoristé na silnicích narazit.

Nová značka na německých silnicích

Aktuálně by měli zbystřit zejména ti, kteří se chystají či pravidelně jezdí do Německa. Na tamních silnicích se totiž začala objevovat nová digitální značka, informuje server Autosalon. Má na sobě symbol zelené vlny v bílém kruhu na tmavém pozadí a řidiči ji najdou přímo pod značkou omezující rychlost na 70 kilometrů v hodině.

Nové dopravní značky v Česku od 1. ledna 2024: Co znamenají a jak budou vypadat? Kdo je nebude znát, s tím se policie nebude párat

A k čemu nová značka slouží? Především má zajistit plynulejší průjezd křižovatkami, kde jsou semafory. Na základě dopravní situace, kterou zařízení vyhodnocuje, je vlna buď rozsvícená anebo zhasnutá. Pokud ale svítí a řidiči dodržují stanovenou rychlost, semafory na trase automaticky přecházejí na zelenou, díky čemuž se lidé vyhnou čekáí na červenou. Kromě úspory času pak dochází také k redukci emisí, které při častém zastavování a rozjíždění vznikají.

Kromě výhod mohou řidiči vyfasovat i pokutu

Na značku lze narazit v několika německých městech, včetně Drážďan, Berlína a Lipska, píše dále web Autosalon. Zároveň je však nutné poznamenat, že značka kromě jiného také napoví, kdy lidem nejspíš může hrozit pokuta. Pokud bude zelená vlna svítit, a semafory se řidičům přesto nebudou automaticky rozsvěcovat zeleně, je dost možné, že řidič jede příliš rychle. A za to, jak známo, hrozí vysoké sankce, v krajních případech dokonce i odebrání řidičáku.

iZdroj fotografie: ŠJů/ Creative Commons / CC-BY-SA
V Česku na obdobném principu fungují takzvané dynamické či zpomalovací semafory

Na závěr ještě dodejme, že obdobné dopravní opatření, jaké v Německu zajišťuje tato značka, lze najít i v Česku. Jde o dynamické semafory. Ty běžně ukazují zelenou, ale pokud někdo překročí maximální povolenou rychlost, semafor se přepne na červenou.

Máte rádi dynamické semafory? Napište nám do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Aleš Peterka
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články