Nová dopravní značka 2024: Každý řidič, který nebude vědět co znamená, dostane brutální pokutu

Čeští řidiči si od nového roku budou muset zvykat na novou dopravní značku. Zjistěte, co znamená a jak vás při jízdě omezí.

i Zdroj fotografie: Aktron/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

České řidiče čeká od začátku roku 2024 řada změn. Události247 například informovaly o novinkách v systému udělování pokut a trestných bodů. To ale není všechno. Na českých silnicích se totiž začnou objevovat i nové dopravní značky. Zatímco u některých nebude těžké jejich význam odhalit, je tu také jedna značka, která dost možná mnohým pěkně zavaří.

Řidiči ve městech by si měli dávat pozor

Od ledna příštího roku se v České republice začnou zavádět takzvané sdílené zóny, uvádí web Garáž. A ruku v ruce s tím půjde i zavádění nových značek, které na vjezd či výjezd z těchto zón budou upozorňovat. Zóny se sice budou nacházet ve známých oblastech, kde již nyní určitá dopravní omezení platí. Přinesou s sebou ale nová pravidla, jejichž nedodržení se může řidičům pěkně prodražit.

Nové dopravní značky v Česku od 1. ledna 2024: Co znamenají a jak budou vypadat? Kdo je nebude znát, s tím se policie nebude párat

Zásadním prvkem sdílených zón je smíšený provoz. Zahrnují totiž nejen pěší, ale i cyklisty, řidiče automobilů a další účastníky silničního provozu, popisuje server CzechCrunch hlavní odlišnost od pěších zón. „Je výhodná pro ty, kdo chtějí, aby tam, kde je to možné, ulice plnily rozmanité funkce. Tedy nebyly jen silnicí pro auta či parkovišti, nebo naopak jen pěší zónou,“ cituje web CzechCrunch mluvčího ministerstva dopravy Františka Jemelku.

Jak nová značka ovlivní řidiče?

Už z podstaty toho, že zóna má sloužit nejen autům, ale i chodcům či cyklistům je jasné, že řidiči se musí připravit na řadu omezení. Kromě toho, že budou muset dbát zvýšené opatrnosti a ohleduplnosti, aby nikoho neohrozili bude třeba rovněž dodržovat maximální povolenou rychlost 20 kilometrů v hodině. A samozřejmostí pak bude také absolutní přednost tramvajím, uvádí web Garáž.

iZdroj fotografie: Ministerstvo dopravy ČR
Dopravní značky Sdílená zóna a Konec sdílené zóny

Z toho plyne jasné pravidlo. Každý řidič, který nebude vědět co značka znamená a například povolenou rychlost překročí, dostane pokutu. A ta může být i dost brutální. Jak ostatně píše web Měšec, například za překročení rychlosti v obci o 20 kilometrů v hodině bude od nového roku hrozit ve správním řízení sankce až 10 tisíc korun.

A kde budou moci řidiči na novou značku od příštího roku narazit? Podle webu CzechCrunch si budou o tom, zda či kde značka bude rozhodovat samotné obce a města. Obecně lze pak nové zóny očekávat zejména ve velkých městech. Třeba vedení Prahy má již připraveno několik projektů, kde by se zóna mohla zavést, například Náměstí Republiky, dodává web Zdopravy.

Souhlasíte se zaváděním nové značky, nebo jste proti? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články