Nové extrémní slevy v obchodech: Pokud toho rychle nevyužijete, ostatní vás předběhnou. Pospěšte si

Vánoce se blíží a tak lidem přijde vhod každá slevová akce. Některé obchody začaly v tomto období nečekaně zlevňovat potraviny.

i Zdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
                   

Obchodní řetězce se snaží získat nové zákazníky a tím, co stoprocentně zabírá, jsou samozřejmě slevy. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že Lidl připravil pro seniory nad 65 let akci, při které dostali u pokladny na vybrané výrobky 10 procent slevu. Upozornili jsme i na to, že Tesco mělo speciální akci pro studenty. Museli však mít ISIC kartu a ClubCard.

Zlevňují potraviny, které potřebujeme na cukroví

Česká republika se před rokem potýkala s rekordně vysokými cenami potravin. Inflace v tomto období loni, dva měsíce před Vánocemi, dosahovala 15,1 procent. Psal o tom web Echo24. Prudce zdražovaly například pekárenské výrobky, vajíčka nebo cukr. Letos je sice situace jiná a míra inflace v Česku dosahuje „jen“ 8,3 procenta, ale zmiňované potraviny o moc nezlevnily. Ceny mouky, cukru, mléka a másla oproti loňskému roku podle dat Českého statistického úřadu klesly jenom v řádech jednotek korun.

Jedna skupina Čechů má v Tescu nárok na obrovské slevy. Patříte k nim i vy? Pospěště si, než nabídka skončí

Mírně si však podle těchto dat letos připlatíme za deset vajec. Ostatní potraviny jsou ale skutečně o několik korun levnější než v minulém roce, píše dále Echo24. Web Seznam Zprávy porovnal ceny konkrétních značek potravin u obchodníků Tesco, Albert, Lidl a Penny Market. Například sýr Leerdammer Finesse 80 g v prodejně Albert stojí místo 55 jen 50 korun. Cena 150 gramového balení sýru Gouda značky Pilos v Lidlu spadla ze 40 na 31 korun.  Řepkový olej Raciol v prodejně Tesco stojí 70 korun, což je o deset korun méně než v lednu.

Rekordmanem je granko

Navzdory propadu cen pšenice však vůbec nezlevnilo pečivo. „Pro pekárny není prostor pro zlevnění. Loňské zdražení pečiva nepokrylo extrémní nárůst nákladů. Mouka je oproti roku 2021 stále o polovinu dražší, podobně energie. Platy stouply meziročně o 18,5 procenta,“ vysvětlil Seznam Zprávám šéf Svazu pekařů a cukrářů Bohumil Hlavatý. Z komodit by mohla v dalších měsících zlevnit sója, oves, čočka a většina olejů. Naopak zdražuje káva a cukr.

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Slevy mají Češi ve velké oblibě

Popravdě, nějakého většího snížení cen jsem si ani nevšimla. Jsem už naučená jít po akčním zboží. Ovšem levnější mouku nebo olej teď před svátky samozřejmě uvítám. Jsou to věci, které se dají koupit do zásoby,“ řekla Událostem247 paní Milena z Hodonína. Češi si však letos připlácejí například za uzeniny, rýži, značkové těstoviny, cukrovinky, müsli nebo džusy, píší dále Seznam Zprávy. Rekordmanem ve zdražování je kakaový nápoj Granko. Cena za balení 400 g se v řetězci Lidl zvýšila ze 100 na 154 korun.

Sledujete pravidelně slevové akce v obchodech? Dejte nám to vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články