Nové světlo na semaforech: Kdo nebude význam čtvrté barvy znát, ten na to tvrdě doplatí

Čtyři světla na semaforech místo tří, na které jsme už dlouhou dobu zvyklí? V budoucnu se to může stát realitou.

i Zdroj fotografie: Reddalo / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Semafory skládající se z červené, oranžové a zelené barvy všichni řidiči dobře znají. Na křižovatkách zajišťují plynulost provozu a bezpečné řízení dopravy. Co kdyby ale tato zařízení měla ještě jednu barvu navíc? I takovéto nápady se objevují. Ten, kdo by význam čtvrté barvy na semaforech neznal, by na to pak mohl tvrdě doplatit.

Jaké světlo by na semaforech mohlo přibýt?

Výzkumníci z univerzity v americké Severní Karolíně nedávno přišli s nápadem na přidání čtvrtého, bílého světla na semafory, píše web Autosalon. To by mělo signalizovat fázi, ve které řidiči mají následovat vozidlo před nimi. Pomoci by to mělo především autonomním vozidlům, kterých na silnicích bude pomalu přibývat. Ostatní barvy na semaforu by měli podle vědců zůstat stejné.

iZdroj fotografie: ŠJů / Creative Commons / CC-BY-SA
Semafor se 4 světly by se v budoucnu mohl stát realitou

Díky tomu by mělo dojít ke zlepšení plynulosti dopravy a snadnějšímu průjezdu křižovatkami. Přístup totiž počítá s tím, že autonomní vozidla by mezi sebou mohou komunikovat a efektivně koordinovat svůj pohyb přes křižovatky. Kdyby tak bylo na silnici více těchto vozidel pospolu, mohla by se aktivovat bílá fáze semaforu, díky čemuž by mohla být doprava řízena dynamicky a efektivněji. Nutno podotknout, že zatím se jedná pouze o nápady, které nejsou v praxi využívány. V budoucnu se to ale třeba může změnit.

Existuje i semafor se 2 světly

Co naopak v praxi již funguje, je opačný scénář, tedy že namísto přidání světla bylo jedno ze semaforu odebráno. Tato zařízení se 2 světly, červeným a oranžovým, lze dokonce potkat i v Česku, jak již dříve psaly Události247. Zatímco červená signalizuje klasický pokyn „stůj“, oranžová značí „volno“.

Pozor: Jezdíte na semaforu na oranžovou? V roce 2024 vám za to hrozí astronomická pokuta. Navíc přijdete o řidičák

Tyto semafory lze potkat hlavně v okolí zastávek tramvaje. Při příjezdu tramvaje svítí červeně, aby auta zastavila a cestující mohli bezpečně nastupovat či vystupovat a přecházet silnici. Když tramvaj v zastávce není, semafor svítí oranžově a auta mohou klidně projíždět. Semafor podle expertů slouží především k bezpečnému přecházení chodců v okolí zastávky.

Co si o nápadu na přidání čtvrtého světla na semafory myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články