Nový semafor v ČR: Je úplně jiný, než jsme byli zvyklí. Kdo ho nebude znát, ten si zadělá na pořádný problém

Řidiči v Praze mohou narazit na velmi nezvyklý druh semaforu. Kdo neví, jak funguje, ten na zelenou neprojede. Zjistěte o co jde, ať pak nejste překvapeni.

i Zdroj fotografie: Srđan Popović/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Světelné signalizační zařízení, všeobecně známé pod označením semafor jsou běžnou součástí řady křižovatek. Díky nim by doprava měla být plynulá a bezpečná. I tato dobře známá zařízení však někdy mohou řidiče pěkně vykolejit.

Řidiči si pro zelenou musí dojít

Jak píše web Autosalon, v Praze se nachází dva semafory, které od řidičů vyžadují neobvyklou věc. Pro to, aby se jim rozsvítila zelená a oni mohli pokračovat v jízdě, musí vystoupit z vozidla a jít stisknout tlačítko. Poté se musí rychle vrátit za volant, aby vůbec zelenou stihli projet. „Je to divné, představte si situaci, kdy za volantem bude starší méně pohyblivý člověk, například ještě po operaci kyčlí. Prakticky nemá šanci křižovatkou legálně projet,“ řekl pro web Autosalon instruktor pražské autoškoly Radek Vrtal.

iZdroj fotografie: N Chadwick/ Creative Commons / CC-BY-SA
Kdo chce projet na zelenou, musí na semaforu zmáčknout tlačítko

Není se tak čemu divit, že lidé jsou z tohoto zvláštního vynálezu rozčarovaní. Mnozí nechápou, proč v dnešní době moderních technologií nelze najít nějaký snazší způsob. Třeba automatickou detekci vozidel. A některým už došla trpělivost úplně a semafor jednoduše projíždí na červenou. Takové jednání se ale řidičům může vymstít. Jak totiž psaly Události247, za jízdu na červenou či na oranžovou hrozí pokuta až 5 tisíc korun.

A kde konkrétně se mohou řidiči s těmito zařízeními setkat? Jeden takovýto semafor se nachází na náplavce u Mánesa, na druhý můžete narazit u Husitské ulice na Žižkově, informuje web Autosalon. Dejte si tedy na tento netypický semafor pozor. Ten, kdo neví jak funguje, si totiž může zadělat na pěkný problém.

Nejedná se o jediný neobvyklý semafor

Světelných zařízení, jež nenaplňují svou obvyklou podobu a funkci je v Česku více. Server Autosalon například v minulosti informoval o tom, že v Praze je také semafor, který má pouze 2 světla, červenou a žlutou. Tradiční zelená zde zcela chybí. Nachází se u ostrůvků tramvajových zastávek a jeho funkce je následující: Když přijede tramvaj, rozsvítí se červená, takže auta musí zastavit a chodci mohou volně nastupovat a vystupovat. Když u ostrůvku tramvaj není, bliká na semaforu žlutá, což řidičům signalizuje, že mohou jet.

Semafory v ČR se změní k nepoznání: Nově budou blikat. Kdo o novince nebude vědět, ten na to tvrdě doplatí

V budoucnu by pak mohli Češi na silnicích narazit i na další novinku. Jak totiž psaly Události247, již několik let se uvažuje o tom, že by se zavedl semafor, který by blikal. Konkrétně by blikalo zelené světlo, a to pár vteřin předtím, než by naskočila červená. Řidičům by to tak mělo umožnit lépe se připravit na změnu signalizace a začít včas brzdit. Zda se však skutečně tyto semafory na české silnice dostanou, je otázka.

Co si o semaforu s tlačítkem myslíte vy? Napište nám svůj názor do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články